Sperot pirmos soļus uzņēmējdarbībā, lielākā daļa jeb 79 % savu biznesu finansē ar individuāliem uzkrājumiem, taču pēdējo 5 gadu laikā nepilnas 3 reizes augusi valsts un Eiropas Savienības fondu loma uzņēmumu finansēšanā, secināts Attīstības finanšu institūcijas "Altum" veiktajā biznesa uzsācēju pētījumā.
Pētījums: pēdējos gados gandrīz trīs reizes pieaugusi valsts loma biznesa finansēšanā
Paša uzkrājumi ir populārākais risinājums savas biznesa idejas finansēšanai – tos izmantojuši 79% aptaujāto uzņēmēju, kas savu biznesa ideju attīstījuši pēdējo 3 – 5 gadu laikā. 2019. gadā veikta identiska aptauja liecina, ka tobrīd individuāliem uzkrājumiem bijusi vēl lielāka nozīme (85%).
Valsts vai Eiropas Savienības atbalsta programmas līdzfinansējuma piesaistē izmanto 27% jauno uzņēmēju, kas ir nepilnas 3 reizes vairāk nekā 2019. gadā, kad tas bija saistoši vien 10%. Tas nozīmē, ka
valsts atbalsts 5 gadu laikā kļuvis par 2. pieprasītāko finansējuma avotu biznesa uzsācēju vidū.
Ģimenes ieguldījums vai ģimenes sniegts aizdevums ir 3. biežāk minētais līdzfinansējuma avots, ko atzīmē 22% aptaujāto šogad un 24% 2019. gadā.
Privātu aizņēmumu izmanto 12% biznesa uzsācēju, un tas ir 4. pieminētākais finansējuma avots Latvijā.
“Pētījuma dati lieliski izceļ to, ka aktuālajā ekonomiskajā vidē, kad naudas cena ir augsta, valsts loma uzņēmēju līdzfinansēšanā pieaug. Tas nozīmē, ka mums šādos apstākļos ir jāmeklē risinājumi kreditēšanas veicināšanai Latvijā. Pēdējos 3 gados "Altum" aizdevumos uzņēmējiem ir izsniedzis 339 miljonus eiro, taču esam spēruši soļus, lai stiprinātu finansējuma pieejamību arī 2024. gadā, ieviešot atvieglojumus attiecībā uz nodrošinājumu. Turpmāk aizdevumos līdz 100 000 eiro netiks vērtēts nodrošinājums un atkarībā no aizdevuma apjoma tas vai nu nebūs nepieciešams vispār, vai par to kalpos komercķīla. Interese par šo piedāvājumu janvāra mēnesī sevišķi nākusi no reģioniem – līdzfinansējuma pieteikumu skaits no uzņēmumiem ārpus Rīgas teritorijas veido aptuveni 95%,” atklāj "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.
Dati liecina, ka nozīmi biznesa līdzfinansēšanā zaudē biznesa partneru ieguldījums – pirms 5 gadiem tas bija aktuāls 21% uzņēmēju, bet šogad to izceļ vien 9%.
Līdzīgi kā pirms 5 gadiem, patēriņa kredītu kā sev aktuālu finansēšanas instrumentu atzīmē visretāk – to dara 4% respondentu.
Pētījumu par finansējuma pieejamību biznesa uzsācējiem finanšu attīstības institūcija "Altum" veica 2023. gada noslēgumā sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat", tiešsaistē un telefoniski intervējot 200 Latvijas uzņēmumu pārstāvjus, kuri uzņēmējdarbību sākuši pēdējo 3 – 5 gadu laikā.