Kā "Aizliegtais paņēmiens" noskaidroja, vairums atkritumu pārstrādes uzņēmumu iedzīvotājus par iespēju šķirot bioloģiskos atkritumus mudina interesēties pie sava nama apsaimniekotāja, kura uzdevums ir pieprasīt uzņēmumam uzstādīt konteineru.
Tomēr "Getliņi Eko" pasūtītā firmas "Norstat" aptauja pērn rudenī liecināja: 78% aptaujāto iedzīvotāju neko nezina par Latvijas saistībām no 2024. gada šķirot bioloģiskos atkritumus.
Atšķirībā no pārējās Latvijas Rīgā un Pierīgā bioloģisko atkritumu šķirošana ir obligāta jau kopš 2021. gada. Taču "Aizliegtais paņēmiens" novēroja, ka daudzi rīdzinieki joprojām bioloģiskos atkritumus šķiro negribīgi.
Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs raidījumam atzina, ka pieprasījuma pēc bioloģiski šķirojamo atkritumu konteineriem nav: "Ja jūs pabraukājat pa kompānijām – kaut vai tie paši pēdējie dati man ir arī no tā "Piejūras" reģiona – viņiem stāv noliktavās 600 konteineru, pat vairāk – dubultā šobrīd. Un neviena pieteikuma no namu apsaimniekotājiem."
Tikmēr Getliņu atkritumu pārstrādes infrastruktūra ir gatava uzņemt bioloģiskos atkritumus: "Mēs esam gatavi pārstrādāt līdz 100 000 tonnu gadā. Šī infrastruktūra ir. Pašlaik mēs esam spiesti nodarboties ar to, ka mēs bioloģiju nodalām, mehāniski pāršķirojot rūpnīcā. Bez šaubām, kvalitāte nav labākā, jo ideāls variants ir tad, kad ir dalīti vāktā, un tad mēs varam gan efektīvāk ražot tehnisko kompostu, gan arī efektīvi nodalīt gāzi un attiecīgi radīt jaunu produktu – siltumu un elektrību," “Aizliegtajam paņēmienam” pastāstīja "Getliņi Eko" valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.
Kādēļ Rīgā un Pierīgā bioloģisko atkritumu šķirošana nevedas, skaties raidījuma sižetā.