Latvijā 17% iedzīvotāju šogad ir sākuši vai tuvākajā laikā plāno sākt biznesu, informēja "SEB bankas" pārstāvji, atsaucoties uz Baltijas valstīs veikto aptauju.
Aptauja: Latvijā 17% iedzīvotāju šogad jūtas gatavi sākt biznesu
Janvārī veiktā aptauja liecina, ka uzņēmumu šogad reģistrējis 1% respondentu Latvijā, 1% Igaunijā un 2% - Lietuvā. Līdzīgs skaits (1% Latvijā, 2% Igaunijā un 1% Lietuvā) ir reģistrējuši uzņēmumu un drīzumā plāno sākt strādāt.
Latvijā 6% iedzīvotāju šobrīd vēl attīsta biznesa ideju, bet līdz uzņēmuma dibināšanai vēl nav nonākuši.
Vienlaikus 9% vēl nav atraduši sev piemērotu biznesa ideju, taču plāno veidot paši savu uzņēmumu tuvāko trīs gadu laikā. Īpaši augsts šis rādītājs ir jaunu cilvēku vidū (18-29 gadi).
Aptaujas dati arī liecina, ka 56% respondentu Latvijā par uzņēmējiem kļūt neplāno. Salīdzinoši skeptiskākas pret biznesu ir sievietes (62%), kā arī vecāka gadagājuma cilvēki un cilvēki, kuri dzīvo ārpus pilsētām (63%).
Savukārt Igaunijā un Lietuvā attieksme pret savu biznesu ir mazliet optimistiskāka, jo noraidoši pret sava uzņēmuma izveidi ir 50-51% cilvēku.
Vērtējot iedzīvotāju atbildes par galvenajiem biznesa šķēršļiem, izgaismojas nozīmīgas atšķirības Latvijā un abās Baltijas kaimiņvalstīs, norāda "SEB bankas" pārstāvji. Latvijā trīs galvenie faktori, kas cilvēkus attur no biznesa veidošanas ir administratīvais slogs - birokrātija un nodokļi (24%), finansiālā stabilitāte (23%), līdzekļu, starta kapitāla trūkums (22%) un vispārējā ekonomiskā situācija valstī un pasaulē (21%).
Igaunijā nozīmīgākie šķēršļi ir starta kapitāla trūkums (26%) un kopējā ekonomiskā situācija valstī un pasaulē (23%). Arī Lietuvā galvenais šķērslis ir starta kapitāla trūkums (25%).
Jautājot, kas būtu nepieciešams visvairāk, lai cilvēki izšķirtos par uzņēmuma izveidi, Latvijā 38% aptaujāto pauduši uzskatu, ka viņiem ir nepieciešams finansiāls atbalsts un izdevīgi finansēšanas nosacījumi. Otrs nozīmīgākais faktors, ko minējuši 20% respondentu ir praktisks atbalsts administratīvajos un birokrātiskajos procesos, piemēram, uzņēmuma reģistrēšanā.
Salīdzinoši nozīmīga ir arī iespēja biznesa sākumposmā saņemt profesionālu padomu - 17% respondentu gribētu saņemt padomus no profesionāla mentora, bet 18% gribētu saņemt atbalstu biznesa idejas atrašanā un tās dzīvotspējas novērtēšanā.
Arī Lietuvā un Igaunijā jaunie uzņēmēji visvairāk sagaida finansiālu atbalstu un izdevīgākus finansēšanas nosacījumus.
Aptauju šogad janvārī Baltijas valstīs veica "Norstat", aptaujājot 1000 iedzīvotāju katrā no valstīm.