Tāpat kā citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, Latvija ir apņēmusies vienlaikus sasniegt Zaļā kursa mērķus, kas paredz arī samazināt emisijas, ko daļēji var panākt, padarot transporta nozari videi draudzīgāku, īsinot piegādes ķēdes, arī ražotājiem vairāk orientējoties uz “zaļākiem” procesiem. Teorijā valsts pārvaldei būtu jārāda priekšzīme, un tieši ar iepirkumiem ir iespēja stiprināt pāreju uz ilgtspējīgu un aprites ekonomiku.
ES standartu un ilgtspējas prasību ieviešana nav lēta, līdz ar to pieaug ražošanas izmaksas un produkts ir dārgāks. Taču šie standarti un to ievērošana nozīmē, ka pārtika, kas ražota Eiropas Savienības valstīs, ir droša, kvalitatīva, piemēram, var izsekot līdz pat kūtij, kur katra ola ir izdēta.
ES standarti paredz arī, lai patērētājiem būtu pieejama informācija par produktiem, vienlaikus rūpējoties par vistu labbūtību, un tie ir gan ieguvumi patērētājam, gan investīcijas dzīvnieku dzīves apstākļos.
Piemēram, Latvijas olu ražotāji ir ieguldījuši vairāk nekā 40 miljonus eiro modernizācijā, lai varētu sasniegt ES izvirzītos mērķus – 2027. gadā atteikties no sprostiem un vistas varētu dzīvot brīvāku dzīvi. Tas atspoguļosies produkta cenā. Taču valstis, kuru olu ražošanas apjomi ir, piemēram, trīs un četras reizes lielāki nekā Latvijā, spēs nodrošināt lētāku produktu importu. Kuru produktu mēs kā patērētāji izvēlēsimies?
Otrās diskusijas mērķis ir saprast, vai un kā teorija īstenojas praksē – ko bērni izglītības iestādes ēd un kā šī ēdienkarte atbilst Veselības ministrijas izstrādātajām vadlīnijām.