/nginx/o/2024/02/26/15915368t1h0606.jpg)
Trīs “Leica” kameras, ātra (90 W) uzlāde, baterija tiek lietota taupīgi, tāpēc darbojas ilgi, spilgts OLED ekrāns, kura atjaunošanās frekvence ir 120 Hz, un visjaunākais augstākās klases “Qualcomm” procesors “Snapdragon 8 Gen 3”. It kā ar to nebūtu gana, šajā telefonā ir integrēta arī jaunā operētājsistēma “Xiaomi HyperOS”.
Jaunais “Xiaomi 14” manās rokās nonāca februāra pirmajās dienās (vēl pirms oficiālās prezentācijas Barselonā 25. februārī), tāpēc man bija pietiekami daudz laika “pamocīt” “Xiaomi 14”, noskaidrot, uz ko tas ir spējīgs, salīdzināt ar iepriekšējo modeli.
Vispārīga informācija par “Xiaomi 14”
“Xiaomi” paliek uzticīgs savām tradīcijām – uzņēmuma labākais telefons paliek kompaktāks, t. i., tam ir 6,36 collu liels ekrāns. Jau tagad dažādi testi parāda, ka ar procesoru “Snapdragon 8 Gen 3”, “Xiaomi 14” ir viens no ātrākajiem viedtālruņiem tirgū.
Telefona kastītē, bez 90 W lādētāja un USB vada, atradu arī vāciņu. Modelim melnā krāsā “Xiaomi” ir izvēlējies tumši pelēku necaurspīdīgu vāciņu. Melnā telefona aizmugurējais vāks ir ar matētu pārklājumu, taču citu modeļu aizmugurējais vāks var būt pārklāts ar “Gorilla Glass 5” stiklu. “Xiaomi 14” tiks ražots trīs krāsās: melnā, baltā un zaļā.
“Xiaomi 14” hermētiskums atbilst IP68 aizsardzības sertifikātam un tas nozīmē, ka tas ir pilnībā putekļu necaurlaidīgs un īslaicīgi var tikt iegremdēts ūdenī (1,5 m dziļumā varētu atrasties līdz 30 minūtēm). Neiesaku ar to filmēt zem ūdens vai speciāli iegremdēt ūdenī, taču, ja telefons izkritīs no rokām, kamēr, iebridis ezerā, fotografēsiet saulrietu, tam nekas nenotiks.
Ekrānu aizsargā “Gorilla Glass Victus” stikls, alumīnija korpusa sāni ir gludi, SIM kartes ligzdas vāks un savienojumi ir lieliski integrēti korpusā. Jau no pirmā skatiena redzams, ka ražošanas un montāžas kvalitāte ir ļoti augsta (šim ražotājam tas ir raksturīgi – nemaz negribas atkārtoties). Tiesa, kameru bloks ir gana masīvs, bet tie jau ir tehnoloģiskie, ne dizaina risinājumi.
“Xiaomi 14” nav 3,5 mm audio savienojuma, nebūs iespējams ievietot arī “microSD” karti, taču manis izmēģinātajam modelim bija 512 GB pastāvīgā atmiņa. Baltijas valstīs tiks pārdoti tieši “Xiaomi 14” telefoni ar 512 GB pastāvīgo un 12 GB operatīvo atmiņu.
“Xiaomi 14” telefonā, kas nodrošina 5 G sakarus, var ievietot divas nanoSIM kartes vai izmantot vienu nanoSIM karti un vienu eSIM karti. Telefona kameru blokā ir integrēts arī IR raidītājs, tāpēc ar šo telefonu varēsiet pārvaldīt arī ar to saderīgu televizoru. Ir arī “Bluetooth 5.4” un NFC sakaru tehnoloģijas.
Optiskais pirkstu nospiedumu skeneris ir integrēts ekrānā. Tā atpazīšanas spēja un ātrums nepievīla. Var izmantot sejas atpazīšanas funkciju – darbojas ātri un uzticami.
Jaunā operētājsistēma “Xiaomi HyperOS”
“Xiaomi 14” telefonā ir instalēta “Xiaomi” jaunā operētājsistēma “Xiaomi HyperOS”, kas izveidota uz “Android 14” pamata. Ražotājs jauno sistēmu prezentē kā ievērojamu lēcienu uz priekšu, jo, kopš 2017. g. izstrādātās “Xiaomi HyperOS”, mērķis ir apvienot visas interneta ekosistēmas ierīces vienā struktūrā. Galamērķis – nodrošināt maksimālu ierīču veiktspēju, labāku lietotāju pieredzi un atvieglot visu “Xiaomi” ierīču apvienošanu. Taču nesatraucieties, ka “Xiaomi HyperOS” būs kaut kas jauns, neredzēts vai nepazīstams: ja jums ir vecāks “Xiaomi” telefons ar MIUI lietotāja saskarni, lielas atšķirības starp MIUI un “Xiaomi HyperOS” nepamanīsiet – pie lietotāja saskarnes patiešām nebūs jāpierod no jauna. Kopumā gan MIUI, gan arī “Xiaomi HyperOS” ir vienkārša, viegli saprotama, intuitīva, ar pietiekami daudz praktiskām funkcijām.
“Xiaomi” sola operētājsistēmas atjauninājumus nodrošināt četrus gadus, bet drošības atjauninājumus – piecus gadus.
Respektīvi, MIUI saskarne, kas parādījās 2010. g., jaunajā “Xiaomi 14” ir nomainīta pret “Xiaomi HyperOS”, kas ir viedāka, drošāka un universālāka, darbojas raitāk, bez aizķeršanās vai kļūdām, atsakoties no MIUI 14 versijai raksturīgajiem dinamiskākiem attēliem. Turklāt “Xiaomi HyperOS” ir dažādas papildu funkcijas, kuru nebija MIUI.
Grūti atrast ko iebilstamu pret “Xiaomi 14” fotokameru
“Xiaomi” savu augstākās klases viedtālruņu kameras izstrādā kopā ar slaveno Vācijas optikas uzņēmumu “Leica”. Šīs sadarbības rezultāti vislabāk redzami, aplūkojot ar “Xiaomi 14” uzņemtās fotogrāfijas.
Visu trīs aizmugurējo “Xiaomi 14” kameru izšķirtspēja ir 50 MP, bet pašportretu kameras izšķirtspēja ir 32 MP. Kameru blokā (zem “Leica” logotipa) ar nelieliem burtiem ir iegravēti kameru bloka dati: “Vario-Summilux 1:1.6-2,2/14-75 ASPH”.
Galvenā objektīva fokusa attālums – 23 mm, bet maksimālā diafragma – f/1,6. Tā attēlus fiksē jauns 1/1,31 collu “Light Fusion 900” sensors. Galveno kameru, kurai ir optiskais stabilizētājs, papildina 50 MP platleņķa kamera un 50 MP teleobjektīvs ar 3,2 x optisko pietuvinājumu.
Teleobjektīva fokusa attālums – 75 mm, maksimālā diafragma – f/2,0. Vērts pieminēt, ka maksimālā 50 MP izšķirtspēja tiek nodrošināta tikai portreta režīmā, savukārt fotografējot standarta fotografēšanas režīmā, tā izšķirtspēja ir 32 MP. Taču optiskā pietuvināšana sniedz unikālas iespējas: ar “Xiaomi 14” fotokameru var radīt lieliskas makro fotogrāfijas, fotografējamo objektu malas netiek izkropļotas, praktiski – spoguļkamera var atpūsties plauktā.
Visu komplektu lieliski papildina platleņķa “Leica” objektīvs ar 14 mm fokusa attālumu, tas fiksē attēlus 115 grādu leņķī un tam ir elektroniskā attēla stabilizācija.
Sadarbība ar “Leica” ietver ne tikai optiku, bet arī programmatūru – fotoaparāta lietotnē lietotāji atradīs daudz attēla stilu, kā arī divus īpašos “Leica” stilus: “Leica Vibrant” un “Leica Authentic”. Izmantojot “Leica Vibrant”, krāsas ir piesātinātākas, savukārt izmantojot “Leica Authentic”, mērķis ir atjaunot oriģinālo klasisko “Leica” fotokameras krāsu stilu. Ir arī daudz filtru, tai skaitā arī vairāki “Leica” radīti filtri.
Gan galvenā kamera, gan platleņķa kamera darbojas ar “4-in-1” pikseļu tehnoloģiju un nodrošina labu attēla kvalitāti. Viss, ko fotografēju dienas gaismā, bija fantastika – fotogrāfijas ir lieliskas, attēlam piemīt izteikts spilgtums, tas ir detalizēts. Ļoti labi tiek attēlotas gan gaišas, gan tumšākas detaļas, t. i., dinamiskais diapazons ir ļoti plašs. Kopumā šis ir tas variants, kad sāc domāt, ka spoguļkamerai laiks atpūsties plauktā.
Arī sliktā apgaismojumā “Xiaomi 14” fotografē lieliski. Pateicoties optiskajai pietuvināšanai, ar teleobjektīva kameru var fiksēt līdz 3,2 reizēm palielinātus attēlus, pilnībā nezaudējot kvalitāti.
Ar galveno “Xiaomi 14” kameru var filmēt 8 K izšķirtspējas video ar ātrumu 24 kadri sekundē. Ar platleņķa kameru un teleobjektīvu var filmēt 4 K izšķirtspējas video ar ātrumu 60 kadri sekundē. Filmējot var pārslēgt objektīvus, taču šādā gadījumā maksimālā izšķirtspēja būs 4 K.
Ļoti spilgts ekrāns – nekādu problēmu ārpus telpām
6,36 collu OLED ekrāna izšķirtspēja ir 2670 x 1200, tāpēc pikseļu blīvums ir liels – 460 PPI. Ekrāns uztur ne tikai “HDR10+”, bet arī “Dolby Vision”. Standarta režīmā “Xiaomi 14” automātiski pielāgo ekrāna atjaunošanās frekvenci rādāmajam saturam, taču var arī manuāli iestatīt 60 vai 120 Hz frekvenci.
Ekrāns ir ļoti spilgts. Tā maksimālais spilgtums ir 3000 niti. Salīdziniet 3000 nitus ar 1900 nitu spilgtumu, kas bija raksturīgs iepriekšējā gada modelim “Xiaomi 13”, – vērtības pieaugums ir aptuveni 37 %.
Man vislabāk patika tā “Xiaomi 14” attēla kvalitāte, kad ekrāna iestatījumos bija izvēlēta krāsu shēma “Original Color Pro” un iestatīta silta (“Warm”) krāsu temperatūra. Šajā kombinācijā krāsu precizitāte un dabiskums bija vienreizējs. Izvēloties krāsu režīmu “Vivid”, ekrāns dinamiski pielāgo krāsas saturam un šajā gadījumā tās ir piesātinātākas. Krāsu regulēšanas iespējas ir ļoti plašas, tāpēc tiem, kuriem patīk ar to nodarboties, patiešām būs ko darīt.
“Xiaomi 14” spilgtā ekrāna priekšrocības ļoti labi bija redzamas, izejot ārā. Tiesa, šo telefonu izmēģināju februārī, t. i., ziemas apgaismojumā, taču vismaz trīs februāra dienas bija saulainas, tāpēc varu teikt, ka arī vasarā, spīdot saulei, ekrāns rādīs spilgtu attēlu.
Ļoti produktīvs “Xiaomi 14” procesors
“Xiaomi 14” ir integrēts augstākās klases procesors “Snapdragon 8 Gen 3”, tāpēc ar 12 GB operatīvo atmiņu un UFS 4.0 datu krātuvi, kas darbojas ļoti ātri, šis telefons ir viens no ātrākajiem šobrīd pieejamiem viedtālruņiem.
Attiecībā uz veiktspēju, “Snapdragon 8 Gen 3” ir ievērojami pārāks par iepriekšējā “Xiaomi 13” modelī integrēto “Snapdragon 8 Gen 2”, kaut arī pēdējais procesors ir aizvien slavējams. Dažādu testu rezultāti rāda, ka trešās paaudzes “Snapdragon 8” procesora veiktspēja ir no 14 līdz 24 % augstāka, salīdzinot ar otrās paaudzes “Snapdragon 8”. Vienā testā bija norādīti arī 30 %. Tieši pateicoties procesoram “Snapdragon 8 Gen 3” un ekrānam, kura atjaunošanās frekvence ir 120 Hz, “Xiaomi 14” telefons būs lieliski piemērots spēlēm. Arī spēles ar ļoti sarežģītu grafiku šajā telefonā darbojas bez aizķeršanās (arī, ja ir augsti grafikas izšķirtspējas iestatījumi).
“Xiaomi 14” integrētā procesora dzesēšanas sistēma “Xiaomi Loop LiquidCool” parūpējas, lai telefons darbotos stabili gan spēlējot sarežģītas spēles, gan skatoties augstas izšķirtspējas videoierakstus vai izmantojot sarežģītas, vairāk resursus prasošas lietotnes. Nepamanīju nekādas problēmas ar veiktspēju ne spēlējot spēles, ne skatoties video saturu, ne strādājot ar sarežģītākām programmām. Ja ir liels noslogojums, “Xiaomi 14” nedaudz sakarst, taču veiktspēja saglabājas.
Īsi par skaņu
Neticu, ka plāns telefons var nodrošināt tādu skaņu, kā masīvi skaļruņi, – akustikai ir savi noteikumi, un pat modernākās ierīces tos nenodrošina. Taču man patika, ka šā telefona skaļruņi atveido balsis diezgan dabiski. Kā tas ir raksturīgs viedtālruņiem, skaņu sajaukumā zemo toņu tikpat kā nav.
Sarunas laikā “Xiaomi 14” nodrošina labu skaņas kvalitāti. Jūsu balss vienmēr būs dzirdama skaidri, jo fona troksnis tiek likvidēts diezgan efektīvi, – tam ir paredzēts atsevišķs fona troksni fiksējošs mikrofons un trokšņa slāpēšanas sistēma.
Baterijas uzlāde
“Xiaomi 14” baterija, kuras ietilpība ir 4610 mAh, patiešām nav viena no ietilpīgākajām, taču telefons enerģiju izmanto ļoti taupīgi. Ar komplektā iekļauto 90 W lādētāju telefonu var uzlādēt ļoti ātri – no 0 līdz 100 % telefons tiek uzlādēts 35 minūšu laikā (līdz 50 % telefons tiek uzlādēts aptuveni 10 minūšu laikā, bet 20 minūšu laikā sasniedz 80 % līmeni).
“Xiaomi 14” telefonam ir iespējama bezvadu uzlāde, kuras jauda ir līdz 50 W, kā arī reversā bezvadu uzlāde, kuras jauda ir 10 W, – ne ļoti jaudīga, taču, kad pulkstenis ziņos, ka beidzas enerģija, – uzlādēt varēs.
Novērtējums
“Xiaomi 14” – kompakts un ļoti solīds augstas klases viedtālrunis ar plašu funkciju klāstu. Jaudīgs procesors, ļoti spilgts OLED ekrāns, taupīgi lietojama baterijas enerģija.
Vienkārši nevar neapbrīnot telefona kameras, kuras radītas sadarbībā ar “Leica”. Veiktspējas un fotografēšanas ziņā šis telefons ir līderis. Visas šā telefona īpašības, sākot no ekrāna attēla kvalitātes un procesora veiktspējas un beidzot ar kamerām un jauno operētājsistēmu, ir lieliskas. Nebrīnieties, ja šis telefons ātri nonāks reitingu augšgalos. Jo “Xiaomi 14” ir tā vērts.
Apskata autors - R. Kažimėkas.