“Tur tad ir jābūt apzinātai ļaunprātībai, jo viens kaimiņš nevar aiz neuzmanības visu sabojāt,” spriež Aizbalts.
Viņš gan arī atzīst: ja nepareizi sašķirotie piejaukumi pārsniedz pieļaujamo, tas tomēr var beigties ar sodu, jo tas patērē lielākus darbinieku resursus.
“Mūsu pieredze liecina, ka iedzīvotāju šķirošanas aktivitāte un sašķiroto atkritumu kvalitāte pamazām uzlabojas, tomēr arvien salīdzinoši bieži konstatējam neatbilstošu sastāvu bioloģiski noārdāmu atkritumu konteinerā,” atklāja “CleanR” pārstāve Liene Rumpane. Viņa pastāstīja, ka dažādās pašvaldībās atļautais citu atkritumu piejaukums atšķiras. “Piemēram, Rīgā neatbilstošs saturs nedrīkst būt lielāks par 20%, un mūsu darbinieki pirms atkritumu izvešanas pārbauda konteinera saturu,” teica Rumpane.
Neesot arī tā, ka atkritumu apsaimniekotāji steidzoties sodīt klientus par nepareizi veiktu šķirošanu. “CleanR” pārstāve pastāstīja, ka sākumā klients tiek informēts par neatbilstošu saturu un tiek piedāvāts atkritumus pāršķirot. Ja klients pāršķirot nevēlas, tad konteiners tiks izvests kā nešķirotie sadzīves atkritumi, par kuriem tiek iekasēta pilna maksa.
Ko drīkst mest brūnajā konteinerā:
Virtuves atkritumus un ēdiena paliekas bez iepakojuma (dārzeņu un augļu atgriezumus, mizas un serdes, graudaugus un to izstrādājumus (maizi, konditorejas izstrādājumus), kafijas un tējas biezumus (tēju – tikai bez maisiņiem), olu čaumalas, cietos piena produktus (biezpienu, sieru), gaļu un zivis (kaulus, asakas) u. c.).
Dārza un telpu atkritumus (telpaugus bez augsnes, novītušus ziedus, augus un to saknes, lapas, zāli, zarus (līdz 2 cm diametrā), mulču).
Ko nemest brūnajā konteinerā:
Šķidrumus (pārtikas eļļu, zupas, marinādes, kompotus, ievārījumus, pienu, jogurtu u. c.).
Sadzīves atkritumus (iepakojumus un maisiņus (tostarp bio), jebkāda veida papīru (biroja papīru, avīzes), vienreizlietojamos papīra traukus, jebkādu olu iepakojumu, salvetes un virtuves dvieļus, kafijas filtrus, bioloģiskās autiņbiksītes, higiēnas priekšmetus u. c.).
Dārza atkritumus (lielus zarus, augsni, melnzemi, ogles, pelnus, akmeņus u. c.).
Tūju skujas un to zarus (tūjas ir vienīgie augi, kurus bio konteinerā mest nedrīkst, jo tās paildzina citu bio atkritumu sadalīšanos).
Dzīvnieku atkritumus (dzīvnieku tualetes un pakaišus, mirušus dzīvniekus).
Būvgružus (smilti, akmeņus, ķieģeļus, cementa izstrādājumus u. c.).
Medicīnas un bīstamos atkritumus (tabletes, riepas, elektropreces, spuldzītes u. c.).