Mēs visi mākam sūdzēties. Un demokrātijai tā arī vajag! Tāpēc ir radīta Sūdzambībele – tava rokasgrāmata no sūdzības līdz rīcībai. Atpazīsti savus sūdzēšanās paradumus un uzzini, kā tos likt lietā, veidojot demokrātiskāku sabiedrību.
Sūdzies ar atvērtu prātu
Mēs visi sūdzamies, lai nesajustos tik vieni savās raizēs un problēmās. Reizēm sūdzēšanās ir vienīgais veids, kā uzsākt sarunu ar svešinieku mulsā brīdī – jums varbūt nav nekā kopīga, bet jums abiem patiešām, patiešām nepatīk šis gadalaiks, pašreizējais ekonomikas ministrs vai zeķes sandalēs. Solidarizēties nīgrumā pret kaut ko ir cilvēcīgi un dabiski, un reizēm no skaļākas nopūtas var izaugt maza revolūcija.
Lai sūdzēšanās vainagotos ar panākumiem, nepieciešams atrast tos, kam aktuālas tās pašas problēmas, kas tev.
Nav jēgas krist uz nerviem it visiem vai kliegt uz debesīm, tādēļ vēlams, lai tevi dzirdētu īstie cilvēki, sūdzība būtu formulēta gana specifiski un problēma nosaukta vārdā.
Varbūt pašsaprotami, bet, ja reiz sūdzies, tad esi gatavs uzklausīt padomus un citus viedokļus, pat ja tiem nepiekrīti. Sūdzēšanās ir izcils paņēmiens, kā iepazīties ar atšķirīgām perspektīvām un dažādām pieejām tavai problēmai, taču, tajās neieklausoties, mēs izvēlamies palikt “viss ir slikti” zonā un sūdzēšanās kļūst bezjēdzīga.