Mēs visi mākam sūdzēties. Un demokrātijai tā arī vajag! Tāpēc ir radīta Sūdzambībele – tava rokasgrāmata no sūdzības līdz rīcībai. Atpazīsti savus sūdzēšanās paradumus un uzzini, kā tos likt lietā, veidojot demokrātiskāku sabiedrību.
Sūdzies ar plānu
Dažreiz mēs sūdzamies, jo ne tikai zinām, kas nenotiek tā, kā vajadzētu, bet nojaušam, kas būtu jādara citādi un ka patiesībā jau tas nebūt nav tik grūti. Un šī sūdzēšanās nav slikta, jo sūdzoties mēs sevi motivējam. Mazliet sakūdām paši sevi, lai celtos un darītu! Tā ir daļa no savu ideju realizēšanas procesa.
Sūdzēšanās nereti ir veids, kā aizrakties līdz problēmas saknei, par to domājot un runājot.
Pie tam, gluži tāpat kā mēs ieeļļojam čīkstošu riteni, tāpat “čīkstoši” cilvēki mēdz būt atbildīgi par to, ka varbūt kāds varas pozīcijā sadzird sūdzību un sāk domāt par risinājumu. Protams, sūdzībai, lai tā gūtu atbalstu, nevis pretreakciju, jābūt gana diplomātiski noformulētai.
Sūdzēšanās ir cilvēcīga, jo mēs nereti cenšamies sajusties labāk paši par sevi, mazliet pakritizējot apkārt notiekošo. Kad mēs sunījam politiķus, kaut kur dziļi sirdī jūtamies gudrāki, attapīgāki un morāli pārāki par viņiem, jo mēs taču rīkotos saprātīgāk viņu vietā! Ideāli – tas nozīmē, ka mums ir foršas idejas!