Attiecībā uz reģioniem ar mazāku iedzīvotāju skaitu, jāatceras, ka pašvaldībām, piedāvājot nomas vai lietu bibliotēkas pakalpojumus, ir iespēja veicināt arī iedzīvotāju labklājību. Iespējams, ka jādomā arī par nomas lietu piegādes iespējām, piebilst Ozola-Ozoliņa.
Pētījums atklāj, ka daudzi respondenti izvēlētos nomu dažādām preču grupām, kuras reti lieto.
Visvairāk respondentu (75,2%) izvēlētos lietas pasākumu organizēšanai iznomāt, nevis iegādāties, ja tās būtu pieejamas ērtā attālumā. 60,8% nomātu, nevis pirktu būvniecības un "izgatavo pats" hobijiem nepieciešamās preces. Arī auto nomu (58,5%), aktīvas atpūtas inventāra nomu (56,9%) un grāmatas paņemt uz laiku (55,8%) salīdzinājumā ar to iegādi izvēlētos vairums iedzīvotāju, ja vien ērtā attālumā no atrašanās vietas būtu iespēja tās nomāt. Tas apliecina elastīgumu un vēlmi izmantot preču nomas iespējas atkarībā no situācijas un vajadzībām.
"Zero Waste Latvija" valdes locekle Maija Krastiņa skaidro, ka lietas, kuras Latvijas cilvēki nomā, ir samērā klasiskas. Bet varētu nomāt vēl daudz ko citu. Te ir liels potenciāls, jo mājokļi ir pilni ar lietām, kuras ikdienā lieto reti un varētu lietot vairāk un kopā, piemēram, ceļojumu somas, dzīvnieku transporta un kopšanas aksesuāri, dažādas hobiju lietas un citas lietas.
"Mums nevajag tik daudz lietu īpašumā. Tas, iespējams, daļai iedzīvotāju palīdzētu arī uzlabot materiālo stāvokli," norāda Krastiņa.
Aptauju pagājušā gada nogalē veicis pētījumu centrs SKDS.
Lai veicinātu lietu apriti, biedrība "Zero Waste Latvija" kopā ar partneriem - SIA "ZAAO", biedrību "Zaļā brīvība", SIA "CleanR" un SIA "Eco Baltia VIDE" ir izveidojusi digitālo platformu "Lietovelreiz.lv", kuras mērķis ir paildzināt lietu lietošanu. Platformā vienuviet ir apkopota informācija par preču remonta iespējām, lietu nomu, maiņu un citiem apritīgiem pakalpojumiem visā Latvijā.
Platforma "Lietovelreiz.lv" ir daļa no LIFE integrētā projekta "Atkritumi kā resursi Latvijā - Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju", kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.