Uzņēmēji no savas puses piedāvājumus iesnieguši aptuveni jau pirms mēneša. Tomēr tālāk process pagaidām nav ticis, un nav arī skaidrs, kādi būs nākamie soļi un cik tas aizņems laika. Amatpersona stāsta, ka tie, kas nebūs vēl gatavi ražot, varēs pieteikties izsludinātajos grantu projektos. Tiesa gan, aktuālajā kārtā pieteikšanās ir noslēgusies.
Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) uzskata, ka process ir pārāk lēns un jāatrod veidi, kā to mainīt: “Manuprāt, šobrīd iezīmējās kapacitātes problēmas - viens ir šīs politiskās idejas par to, kas būtu jādara, otrs ir par reālām iespējām pašiem uzņēmējiem to tiešām arī īstenot. Mūsu interesēs ir, lai tas notiek pēc iespējas vairāk Latvijā. Lai šīs ražotnes te attīstās. Līdz ar to mums ir ne tikai aizsardzības resoram jādomā par šīm idejām un jāvāc šis finansējums, bet arī jārada priekšnosacījumi kapitāla pieejamībai, lai šīs ražotnes, kas jau ir, lai tās varētu iegūt papildu līdzekļus apgrozāmajiem līdzekļiem.”
Ekonomikas ministrs norāda, ka viņi strādā ar abām nevalstiskajām organizācijām, jo katrai ir savas stiprās puses.
Topošais industrijas likumprojekts paredz arī to, kad un kā Aizsardzības ministrija sadarbojas ar nozares nevalstiskajām organizācijām. Neviena konkrēta nav nosaukta vārdā, lai gan mēģinājums to panākt ir bijis.
Piecos gados no 2018. līdz 2022. gadam Aizsardzības ministrija 32 dažādiem projektiem grantos piešķīrusi nepilnus divus miljonus eiro (1 898 464), kam pretī bijis gandrīz tikpat liels uzņēmumu finansējums.
Bet jaunajā kārtā plāno sadalīt 600 000 eiro, kam saņemti 36 projektu pieteikumi. Plus vēl 15 projekti īstenoti ar Eiropas drošības fonda atbalstu un pusotra miljona eiro finansējumu.