tzīmējot Pasaules tuberkulozes dienu, kas notiek 24.martā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ārsti šonedēļ aicina ikvienu cilvēku, kuram, piemēram, vairāk nekā trīs nedēļas nepāriet klepus vai ir izteikts nogurums un vājums, atnākt un saņemt bezmaksas plaušu speciālista konsultāciju un/vai izmeklēties uz tuberkulozi, informēja slimnīcas preses sekretāre Ilga Namniece.
Austrumu slimnīcā varēs bez maksas saņemt plaušu speciālistu konsultācijas un izmeklēties uz tuberkulozi (1)
Konsultācijas un izmeklējumus varēs veikt trīs dienas - 19., 21. un 22.martā - no plkst.12 līdz plkst.15. Lai ārstu konsultācijas un izmeklējumi tiktu plānoti un notiktu raiti, slimnīca lūdz pieteikties, iepriekš piezvanot pa tālruni 23227970. Pacienti aicināti arī neaizmirst un paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu - pasi vai ID karti.
Konsultācijas un izmeklējumi notiks RAKUS stacionāra "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" Rīgas Ambulatorajā nodaļā, kas atrodas Rīgā, Lielvārdes ielā 68, (7.korpuss).
Slimnīcā norāda, ka arī Latvijā tuberkuloze kā sabiedrības veselības problēma savu aktualitāti nav zaudējusi - globālā situācija, notikumi pasaulē un sociālekonomiskie apstākļi joprojām liek konstatēt tuberkulozes epidemioloģisko apdraudējumu.
Stacionāra "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" galvenā ārste Andra Cīrule atzīst, ka pacienti nonāk mediķu redzeslokā jau ar smagām un ielaistām slimības formām. Tāpat joprojām esot aktuāla problēma ir psihosociālais atbalsts tuberkulozes skartajiem cilvēkiem ārstēšanās laikā, kas veicinātu pacientu līdzestību ārstēšanās procesā un arī sekmīgāku ārstēšanas rezultātu."
Pacienti, kuri nonāk smagā stāvoklī RAKUS, atzīst, ka zinājuši visai maz, vai vispār neko nebija dzirdējuši par tuberkulozi, stāsta stacionāra "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" Tuberkulozes un plaušu slimību nodaļas vadītāja, Pasaules Veselības organizācijas sadarbības centra vadītāja Līga Kukša. Daudzi esot apgalvojuši, ka informatīvie materiāli galvenokārt stāsta par simptomiem, bet vienlaikus - jēgpilnu informāciju ir grūti atrast.
"Mums jāmeklē inovatīvi vedi kā sasniegt plašāku sabiedrību, lai informētu par šo slimību. Tāpat ir ļoti svarīgi informēt un motivēt arī Latvijas reģionu iedzīvotājus par iespējām veikt tuberkulozes izmeklējumus. Īpaša uzmanība būtu jāvelta iedzīvotāju grupām, kurām joprojām ir vislielākais risks saslimt ar tuberkulozi. Tie galvenokārt ir cilvēki, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā (arī bērni) ar kādu, kuram ir diagnosticēta tuberkuloze, kā arī HIV inficētiem cilvēkiem," uzsver Kukša.
Vienlaikus viņa atzīst, ka arī speciālistu trūkums reģionos rada bažas par pēctecību un pilnvērtīgu tuberkulozes pacientu aprūpi."
Ar tuberkulozi var saslimt ikviens cilvēks, kurš dzīvo aktīvu sabiedrisko dzīvi - apmeklē dažādus pasākumus, brauc sabiedriskajā transportā vai līdz spēku izsīkumam vada un organizē kādu sarežģītu projektu, vērš uzmanību stacionāra "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" pneimonoloģe, Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības valdes locekle Vija Riekstiņa.
Tuberkuloze joprojām ir viena no nāvējošākajām infekcijas slimībām. Katru dienu pasaulē vidēji 4400 cilvēku zaudē dzīvību tuberkulozes dēļ un apmēram 30 000 cilvēku saslimst ar šo novēršamo un ārstējamo slimību. Covid-19 pandēmija, karš un konflikti pasaulē, kā arī sociāli ekonomiskā nevienlīdzība ir būtiski faktori, kas ir ietekmējuši gadu gaitā sasniegto progresu cīņā par tuberkulozes izskaušanu un radījuši vēl lielāku slogu slimības skartajiem cilvēkiem, īpaši neaizsargātākajās sabiedrības grupā.