Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Vairumam cilvēku nav ne jausmas par pensiju otrajā līmenī sakrājamo summu, liecina aptauja

Raksta foto
Foto: LETA

Lielākajai daļai jeb 59% Latvijas iedzīvotāju nav ne jausmas, cik varētu sakrāt pensiju otrajā līmenī sava darba mūža laikā, liecina pēc "SEB Life and Pension Baltic SE" pasūtījuma veiktās aptaujas dati.

Arī pārējās atbildes liecina, ka šis priekšstats ir vien aptuvens. Salīdzinoši lielāks respondentu daudzums jeb 13% no piecām iespējamajām ir izvēlējušies vidējo atbildi, ka pensiju otrajā līmenī darba mūža laikā var sakrāt no 10 000 līdz 50 000 eiro.

Par uzkrājumu, kas pārsniedz 100 000 eiro, "nobalsoja" vien 5% aptaujāto, bet par to, ka darba mūžā var sakrāt mazāk nekā 5000 eiro, - 7%.

"SEB Life and Pension Baltic SE" skaidro, ka šie dati galvenokārt atspoguļo sabiedrības nezināšanu, jo uzkrājumā automātiski nonāk 6% no bruto algas visu aktīvo darba mūžu. Jaunam cilvēkam, kurš ir izvēlējies savam vecumam atbilstošu plānu, darba mūža laikā varot izdoties uzkrāt pat vairāk nekā 200 000 eiro.

Aptaujas rezultāti arī rāda, ka iedzīvotāji īsti neinteresējas par to, kāda varētu būt viņu nākotnes pensija. Tā 60% aptaujāto apliecinājuši, ka par uzkrājumu neko nezina, bet otra populārākā atbilde (17%) bijusi, ka uzkrājums nepārsniedz 5000 eiro.

Aptaujā secināts, ka 40% aptaujāto šogad vai pērn ir apskatījuši savu pensijas otrā līmeņa uzkrājuma apmēru, bet vēl 21% aptaujāto to ir darījuši senāk. Salīdzinoši aktīvāki ir bijuši nevis cilvēki pirmspensijas vecumā, bet jaunieši, kuriem līdz pensijai vēl tālu. Šogad savu pensijas uzkrājumu pārbaudījuši 15% jauniešu, bet tikai 7% cilvēku vecumā no 50 līdz 59 gadiem.

Pērn savā uzkrājumā ieskatījušies 27% jauniešu. Arī attiecībā uz potenciāli uzkrājamo summu jaunieši ir optimistiskāki - 10% uzskata, ka darba mūža laikā pensiju otrajā līmenī ir iespējams uzkrāt 100 000 eiro un vairāk.

Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc "SEB Life and Pension Baltic SE" pasūtījuma 2024.gada janvārī veica uzņēmums "Norstat". Tajā piedalījās 1006 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Svarīgākais
Uz augšu