Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

ES valstis pieņem tiesību aktus par žurnālistu aizsardzību pret ļaunprātīgu tiesvedību

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: wellphoto/Shutterstock

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis otrdien pieņēmušas tiesību aktus, lai labāk aizsargātu žurnālistus un aktīvistus pret nepamatotu un ļaunprātīgu tiesvedību.

Runa ir par tiesvedības uzsākšanu pret žurnālistiem ar mērķi iebiedēt un apklusināt tos sabiedrībai svarīgos jautājumos, piemēram, par cilvēktiesībām un vidi. Tiesību aktu mērķis ir atvieglot šādas tiesvedības noraidīšanu gadījumos, kad acīmredzams, ka tiesvedība ir nepamatota.

Tiesību akti arī paredz šādos gadījumos tiesu izmaksas uzlikt sūdzības iesniedzējam. Tiesneši varēs arī piemērot sodanaudas sūdzību iesniedzējiem.

Pēc tiesību aktu publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī, 27 ES dalībvalstīm būs divi gadi, lai iestrādātu šos noteikumus nacionālajā likumdošanā.

Maltas žurnāliste un blogere Dafne Karuana-Galicija bija viena no plašāk zināmajām nepamatotas un ļaunprātīgas tiesvedības mērķiem. Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) rīcībā esošo informāciju, pret viņu tika ierosinātas 47 šādas lietas.

53 gadus vecā Karuana-Galicija, kura atspoguļoja tā dēvēto Panamas dokumentu skandālu un citas delikātas tēmas, tika nogalināta 2017.gada 16.oktobrī automašīnas sprādzienā netālu no savas mājas.

Karuana-Galicija bija starp Maltas ievērojamākajām personām, pateicoties daudz lasītam žurnālistes blogam, kurā viņa atmaskoja noziedzību un korupciju, vēršoties gan pret toreizējo premjeru Džozefu Muskatu, gan pret opozīcijas pārstāvjiem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu