Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Turpmāk Latvijā izrakstītas e-receptes zāles varēs iegādāties citās Eiropas Savienības dalībvalstīs

Plaukts ar medikamentiem.
Plaukts ar medikamentiem. Foto: Edijs Pālens/LETA

Lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju iegādāties savas e-receptes zāles citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs komandējuma, tūrisma brauciena vai citas īslaicīgas uzturēšanās laikā, Latvija ir sākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Līdz šim Latvijā izrakstītas zāles ārzemēs varēja iegādāties tikai gadījumā, ja recepte bija izrakstīta uz papīra veidlapas.

E-receptes zāles jau var iegādāties Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Portugālē un Spānijā, un pakāpeniski šo valstu skaits palielināsies. NVD apliecina, ka šī iespēja tiek izmantota un jau fiksēti pirmie gadījumi, kad e-receptes izmantotas ārzemēs.

No 2024.gada 4.marta arī noteiktu ES dalībvalstu iedzīvotāji Latvijas aptiekās var iegādāties savu e-recepšu zāles, ja mītnes valsts ir uzsākusi datu apmaiņu ar Latviju. Šobrīd Latvijas aptiekās var iegādāties zāles, kas ir izrakstītas Igaunijā, Polijā, Čehijā, Portugālē un Spānijā. Atbilstoši NVD pieejamajai informācijai arī Latvijas aptiekās jau bijuši pirmie gadījumi, kad izsniegtas ārzemēs izrakstīto e-recepšu zāles.

Informācija par valstīm, kuras veic e-recepšu datu apmaiņu ar Latviju, tiek regulāri atjaunota un ir pieejama NVD tīmekļvietnes "www.vmnvd.gov.lv" sadaļā "Pārrobežu E-veselības pakalpojumi".

NVD skaidro, ka, ierodoties citas ES dalībvalsts aptiekā, iedzīvotājam jāinformē, ka viņš ir Latvijas iedzīvotājs un vēlas iegādāties e-receptes zāles, kas izrakstītas Latvijā. Aptiekā jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments.

Ja ir vēlme izmantot e-recepti, kas Latvijā izrakstīta kompensējamo zāļu saņemšanai, NVD aicina ņemt vērā, ka par zāļu iegādi aptiekā būs jānorēķinās no saviem personīgajiem līdzekļiem. Šādā gadījumā, atgriežoties Latvijā, iedzīvotāji var vērsties NVD, lai pieprasītu izdevumu atmaksu. Izdevumu atmaksa tiks piemērota atbilstoši Latvijā spēkā esošiem kompensācijas nosacījumiem.

Vienlaikus NVD aicina ņemt vērā, ka citās dalībvalstīs ir iespējams iegādāties daļu no receptē izrakstītā daudzuma, piemēram, divas no sešām izrakstītajiem ārējiem iepakojumiem (kastītes) vai iekšējiem iepakojumiem (blisteri). Atlikušo daudzumu varēs saņemt Latvijā vai citā dalībvalstī, bet nosacījums attiecas tikai uz tām dalībvalstīm, kuras atbalsta šādu zāļu dalītas iegādes iespēju. E-receptē būs redzama atzīme par pilnībā vai daļēji izsniegtajām zālēm un atlikušo zāļu daudzumu. Dalībvalstīs nevarēs iegādāties Latvijā izrakstītās e-receptes zāles, ja tās satur psihotropās vai narkotiskās vielas, kā arī zāles, kas e-receptē norādītas brīvā teksta formā, piemēram, zāles, kuras aptiekas izgatavo pēc pasūtījuma.

No 2024.gada 4.marta uzsākta arī pārrobežu veselības pamatdatu apmaiņa, uzlabojot veselības datu pieejamību, ārstniecības kvalitāti un datos balstītu lēmumu pieņemšanu. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotājam, saņemot medicīnisko palīdzību citā ES dalībvalstī, nepieciešamības gadījumā ārstniecības procesā iesaistītās ārstniecības personas varēs apskatīt pacienta veselības pamatdatus - noteiktās diagnozes un informāciju par ķirurģisko iejaukšanos, ja tāda notikusi pēdējo sešu mēnešu laikā. Plānots, ka pakāpeniski datu apmaiņa tiks nodrošināta starp visām pārrobežu projekta dalībvalstīm. Veselības pamatdatu informācija jau ir pieejama Igaunijas, Portugāles, Spānijas un Francijas ārstniecības iestādēs.

NVD īsteno projektu "Pacientu veselības pamatdatu un e-receptes informācijas apmaiņa ar pārrobežu E-veselības informācijas sistēmām", kura robežās ir izveidots nacionālais E-veselības kontaktpunkts, kas nodrošinās pārrobežu datu apmaiņu un savieno Latvijas E-veselības sistēmu ar citu ES valstu veselības datu informācijas sistēmām. Tas ir iespējams, pateicoties Eiropas pamatpakalpojumu platformas izmantošanai un tam, ka Latvijā zāļu recepšu un veselības pamatdati ir pieejami elektroniski E-veselības sistēmā.

Veselības datu apmaiņa starp dalībvalstīm tiek ieviesta, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes 2011.gada 9.marta direktīvu par pacienta tiesību piemērošanu pārrobežu veselības aprūpē. Tādējādi tiek nodrošinātas ES iedzīvotāju tiesības iegādāties izrakstītās e-receptes zāles arī citās dalībvalstīs, kā arī tiek nodrošināta piekļuve ārstniecības personām ES iedzīvotāju veselības pamatdatiem. Par veikto datu apmaiņu tiek fiksēti auditācijas pieraksti E-veselības sistēmā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu