Joprojām lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nepietiekami pievērš uzmanību savu vecumdienu finanšu uzkrājumiem. Daudziem šķiet, ka pensiju plāns ir kaut kas virtuāls un nav šobrīd aktuāli, jo līdz pensijai vēl tālu. Taču, lai cik tālu šķistu vecumdienas, ir ļoti svarīgi izvēlēties savam vecumam piemērotu pensiju plānu. Latvijā pensiju 2. līmeņa plānus pārvalda astoņas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības un iedzīvotāji var veidot pensijas uzkrājumu piecos dažāda riska pensiju plānos. Taču, jo lielāka izvēle, jo grūtāk izvēlēties. Turklāt, jo mazāk interesēsimies par šīm lietām, jo lielāks risks, ka sanāks mazāk uzkrāt savām vecumdienām!
Pensiju 2. līmenis – tagadnes ieguldījums finansiāli drošākai nākotnei!
Kāpēc uzkrāt pensiju 2. līmenī
Pensiju 2. līmenis palīdz nodrošināt lielāku pensiju vecumdienās, jo daļa no tavām sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas paredzētas vecuma pensijai, tiek ieguldītas finanšu tirgos – akcijās, obligācijās un ieguldījumu fondos. Tādēļ uzkrātais kapitāls strādā tavā labā un palīdz audzēt tavu pensiju. Turklāt atšķirībā no 1. līmeņa uzkrājuma, kuru valsts izmanto pensiju izmaksām pašreizējiem pensionāriem, nauda, kas ieskaitīta pensiju 2. līmenī, tiks izmantota tikai tavas pensijas izmaksai, turklāt to iespējams arī atstāt mantojumā.
“Pensiju 2. līmenis ir efektīvs finanšu instruments drošas finansiālās nākotnes veidošanai. Pareiza un jūsu vecumam atbilstoša plāna izvēle ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu finansiāli neatkarīgu un komfortablu nākotni. Agrīna iemaksu veikšana un vecumam atbilstoša pensiju plāna izvēlē, palīdzēs pakāpeniski uzkrāt ievērojami lielāku pensijas kapitālu. Laika gaitā, pateicoties salikto procentu principam, pat nelielas regulāras iemaksas var ievērojami pieaugt”, komentē Harijs Beķeris, Signet Pensiju Pārvalde IPAS valdes loceklis.
Pensiju 2. līmeņa galvenā priekšrocība ir iespēja tajā esošo uzkrājumu uzticēt paša izvēlētam pārvaldniekam, pievienojot to kādam no šī pārvaldnieka pensiju plāniem. Pārvaldnieks var būt tikai atbilstoši licencēta ieguldījumu pārvaldīšanas sabiedrība, kuras speciālisti labi pārzina finanšu tirgu un investīciju iespējas. Viņu uzdevums ir investēt tavu naudu akcijās, vērstpapīros un citos finanšu instrumentos, ar mērķi audzēt tavu pensijas uzkrājumu un attiecīgi – vecuma pensijas apmēru.
Cik liels ir uzkrājums ar pensiju 2. līmeņa plānu
Ja esi algots darbinieks vai saņem citu atlīdzību, par kuru tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, vismaz pirmajos divos pensiju līmeņos, tad ir vienkārši noskaidrot, cik liels ir tavs pensiju uzkrājums! Dodies uz Latvija.lv un sadaļā “ē! Pakalpojumi” izvēlies pakalpojumu “VSAA informācija un pakalpojumi”. Jaunajā lapā ieliec ķeksīti, ka piekrīti lietošanas noteikumiem un uzspied uz pogas “Pieprasīt pakalpojumu”. Apstiprini, ka piekrīti identifikācijas veikšanas noteikumiem un autentificējies sev ērtākajā veidā. Atvērsies izziņa, kurā redzēsi savu uzkrājumu visos trīs pensiju līmeņos, kā arī uzkrāto darba stāžu un atlikušo gadu skaitu līdz pensijai.
Savukārt, uzklikšķinot uz “Skatīt vairāk” zem pensiju 2. līmeņa uzkrājuma, atvērsies jauna lapa, kurā redzēsi gan ieguldīto kopsummu, ko gadu gaitā esi iemaksājis pensiju 2. līmenī, gan to, cik daudz tava ieguldītā nauda ir nopelnījusi.
Katru mēnesi no tavas bruto algas vai citiem ienākumiem, par kuriem tiek maksātas sociālās iemaksas, 6% tiek ieskaitīti pensiju 2. līmenī*. Piemēram, ja tava mēnešalga ir 1000 EUR pirms nodokļu nomaksas, pensiju 2. līmenī tiek automātiski iemaksāti 60 EUR, kas nozīmē, ka gada laikā savā pensijas uzkrājumā veic iemaksu 720 EUR apmērā. Turklāt, ar katru gadu šis uzkrājums pieaug, jo iemaksātā nauda summējas.
Svarīgi apzināties, ka tas, cik daudz uzkrāsi pensiju 2. līmenī, atkarīgs no:
- algas un iemaksāto sociālo iemaksu lieluma;
- spēkā esošās iemaksu likmes pensiju 2. līmenim (kopš 2016. gada tie ir 6% no tavas bruto algas);
- pensiju pārvaldnieka prasmīguma un izvēlētā ieguldījumu plāna ienesīguma daudzu gadu garumā;
- dalības ilguma pensiju 2. līmenī pirms vecuma pensijas pieprasīšanas.
Kam uzticēt savas finanšu nākotnes uzkrājuma pārvaldību
Pirmo ieguldījumu plānu pensiju 2. līmeņa dalībniekiem nosaka VSAA, dodot divus mēnešus laika paziņot par vēlmi pietiekties citam pensiju plānam, pirms vēl sākta iemaksu ieguldīšana. Tādēļ, ja ne reizi neesi mainījis savu pensiju 2. līmeņa plānu, ļoti iespējams, ka tavas iemaksas tiek ieskaitītas kādā no ieguldījumu plāniem, kuru pēc nejaušības principa sen atpakaļ ir noteikusi VSAA. Pat, ja laika gaitā esi pārgājis uz citu plānu, tas var nebūt tev piemērots.
Pensiju 2. līmeņa plānu vislabāk izvēlēties, vadoties pēc sava vecuma un tā, cik gadu atlicis līdz vecuma pensijai. Gados jaunāki cilvēki bieži izvēlas aktīvo plānu, kas var ļaut uzkrāt lielāku kapitālu caur augstāku ienesīgumu, bet gados vecāki cilvēki, kuriem līdz pensijai atlikuši mazāk kā 10 gadi, dod priekšroku pensiju plāniem ar zemāku risku, jo šajā vecumā būtiskākais ir saglabāt to, kas jau ir uzkrāts.
Pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāju vari mainīt vienu reizi kalendārajā gadā, bet ieguldījumu plānu pie katra līdzekļu pārvaldītāja – divas reizes kalendārajā gadā. Tas tev dod iespēju būt elastīgam un uzticēt savu uzkrājumu pārvaldītājam, kam uzticies. Kā arī izvēlēties pensiju plānu, kas atbilst tavam vecumam un ilgtermiņa mērķiem. Tavai izvēlei ir būtiska ietekme uz to, cik liela būs tava pensija. Datus par dažādu pensiju plānu ienesīgumu un rezultātiem vari uzzināt portālā manapensija.lv.
Piemēram, Signet Pensiju pārvalde IPAS pārvaldītajā pensiju plānā tiek investēts ne tikai perspektīvos starptautiskajos, bet arī vietējo uzņēmumu obligācijās, tādejādi Signet Aktīvā plāna dalībnieki var ne tikai vairot savu pensiju, pelnot no šo uzņēmumu izaugsmes, bet tādējādi arī atbalstīt Latvijas ekonomikas izaugsmi.
Parūpējies par savu pensijas uzkrājumu jau tagad, jo lēmumi, ko pieņem šodien, var būtiski ietekmēt tavu labklājību nākotnē – vairāk, www.signetpensijas.lv
*Piedalīšanās pensiju 2. līmenī ir obligāta tiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija. Savukārt tie, kas dzimuši no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam ieskaitot, joprojām var pievienoties brīvprātīgi.