Tiem Krievijas pilsoņiem, kas tomēr vēlas palikt Latvijā, iesniedzot dokumentus, ir jāpauž arī sava attieksme par Krievijas sākto karu un Ukrainas teritoriju okupēšanu. Pēc PMLP sniegtās informācijas, aptuveni 100 cilvēku nav šīs anketas aizpildījuši un tāpēc uzturēties Latvijā viņiem būs liegts.
Jā, daudzi saka, nu kā es tā atbildēšu, es neinteresējos par politiku. Nu ir skaidrs, ka visu cilvēks zina, viņš vienkārši nevēlas atbildēt. Un cilvēki arī saka, ka nu jā, es tagad aizpildīšu. Un ja nu gadījumā šī informācija nonāks Krievijas pusē, tad pret viņu var būt kaut kādas represijas,” stāsta Roze.
Pie vēstniecības satiktie Krievijas pilsoņi, kuriem bija jāaizpilda anketas un jāatbild, kam tad pieder Krima un Donbass, saka, ka savu īsto pārliecību viņi nebija atklājuši. “Es meloju, lai saņemtu savu pensiju. Es jums saku godīgi, tas arī viss,” saka kāda sieviete.
Arī kaimiņvalstī Lietuvā kopš 2022. gada beigām visi Krievijas un Baltkrievijas pilsoņi, kas vēlas saņemt vai pagarināt uzturēšanās atļauju Lietuvā, elektroniskajā formā saņem līdzīgus jautājumus, paužot savu attieksmi pret Krievijas agresiju. Un šogad ir plānots pārbaudīt vēl plašāk – ar mērķi anketēt visus Krievijas un Baltkrievijas pilsoņus Lietuvā. Līdz šim drošības apsvērumu dēļ liedza vai anulēja dokumentus vairāk nekā 5000 Baltkrievijas pilsoņu un 250 Krievijas pilsoņiem.
Arī Latvijā Krievijas pilsoņu pārbaudes varētu vērsties plašumā. Satversmes tiesa spriedumā par Imigrācijas likuma grozījumiem ir norādījusi, ka no prasībām sniegt dokumentus ir izlaista to Krievijas pilsoņu grupa, kuri saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saskaņā ar iepriekšējā likuma (“Par ārvalstnieku un bezvalstnieku ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā”) normām.