Aktīvā ogle - brīnumdare no dabas
Ka jau nupat sapratām, svarīgākais un primārais oglītes uzdevums ir piesaistīt organismā esošās kaitīgās vielas jeb toksīnus, absorbēt tās un tālāk izvadīt no organisma, mazinot nepatīkamās sajūtas vēderā. Aktīvās ogles tabletes vai kapsulas daudzās valstīs tiek izmantotas kā bezrecepšu zāles caurejas, gremošanas traucējumu un vēdera pūšanās ārstēšanai. "Ja saindēšanās radusies kodīgu vielu, borskābes vai naftas produktu uzņemšanas rezultātā, kā arī pie saindēšanos ar stiprām skābēm vai sārmiem, cianīdu, dzelzi, litiju, arsēnu, metanolu, etanolu u.c. ogle būs mazefektīva vai pat neefektīva. Aktivētā ogle nenovērsīs šo ķīmisko vielu uzsūkšanos cilvēka organismā, tāpēc noteikti steidzami ir jāsazinās ar ārstniecības iestādēm," brīdina farmaceite Ivanda Krastiņa.
Tomēr oglītei ir daudz noderīgu īpašību:
- pret vēdera pūšanos, dispepsiju;
- pie saindēšanās ar pārtikas produktiem;
- kuņģa-zarnu trakta darbības normalizēšana;
- pie zāļu vai pārtikas produktu izraisītas alerģijas.
"Oglīte mūsdienās aptiekās pieejama vairākos veidos, ne tikai mazās, melnās tabletēs. Oglīte mājo arī ērti lietojamās kapsulās un speciālās granulās, kas nodrošina ātrāku uzsūkšanos, iedzerot mazāku daudzumu," stāsta farmaceite Ivanda Krastiņa.
Vai aktivētā ogle kopā ar toksīniem neizvada arī organismam nepieciešamos vitamīnus?
Tas ir viens no biežākajiem jautājumiem aptiekās. Kā zina atbildēt farmaceite - nē. "Viss atkarīgs, kad oglīte tiek iedzerta, ja to iedzer kopā ar vajadzīgiem vitamīniem vai minerāliem, tad daļa šo vielu var tikt absorbētas. Svarīgi atcerēties, ka ogle darbojas zarnu traktā un absorbē tur atrodošās vielas. Vitamīnus un minerālus vajadzētu iedzert ar 2 stundu intervālu no ogles lietošanas, tad uzsūkšanās netiks traucēta un tie paspēs uzsūkties asinsritē," atbild Ivanda Krastiņa.