Zāļu izpēte – visstingrāk regulētā joma
Kaut gan Latvijā vēl mēdz būt aizspriedumi par zāļu izpēti, klīnisko pētījumu speciāliste Gunita Zilgalve uzsver - zāļu klīniskā izpēte ir viena no visstingrāk regulētajām jomām. Lai zāles nonāktu pie pacienta, tām jāiziet garš un sarežģīts izpētes ceļš. Klīniskie pētījumi ir viens no šī ceļa posmiem, kurā konkrētu pacientu ārstēšanā pārbauda zāļu iedarbību, drošumu, efektivitāti, nevēlamās blakusparādības un citus aspektus,
Katru gadu Eiropas Savienībā tiek apstiprināti aptuveni 4000 klīnisko pētījumu. Vairums no tiem ilgst 2-3 gadus, līdz ar to vienlaicīgi noris aptuveni 10 000 zāļu klīnisko pētījumu, liecina Zāļu valsts aģentūras dati.
Visas galvenās zāļu izpētes prasības ietvertas jaunajā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā Nr. 536/2014 par cilvēkiem paredzētu zāļu klīniskajām pārbaudēm, kas ir spēkā kopš 2022. gada 31. janvāra. Papildus tai tiek ievērotas labas klīniskās prakses (LKP) vadlīnijas - starptautiski atzīts ētikas un kvalitātes standarts zāļu klīnisko pētījumu plānošanā un veikšanā, nodrošinot vienotus klīnisko pētījumu standartus ES, Japānā, ASV, Kanādā un Šveicē.
“Pats galvenais princips, kam seko gan regula, gan labas klīniskās prakses vadlīnijas - pacienta drošība ir pirmajā vietā. Kaut gan jaunu zāļu atklāšana ir svarīga, tomēr zinātnes un sabiedrības intereses nedrīkst prevalēt pār pētījumos iesaistīto personu tiesībām un drošību,” uzsver Gunita Zilgalve.
Jaunās ES regulas mērķis ir harmonizēt klīnisko pētījumu iesniegšanu, izvērtēšanu un tālāko uzraudzības procesu ES dalībvalstīs, padarot procesu ātrāku un vienkāršāku. Ja agrāk katra ES valsts iesniedza savu pētījuma pieteikumu zāļu uzraudzības institūcijām, tagad tas notiek centralizēti.