Pērn vairāki maksātnespējas administratori ļaunprātīgi izmantojuši savas pilnvaras

Foto: Shutterstock

Kaut arī sūdzību skaitam par maksātnespējas administratoru pārkāpumiem ir tendence samazināties, aizvadītajā gadā Maksātnespējas kontroles dienests konstatēja trīs administratoru ļaunprātīgu pilnvaru izmantošanu, rīkojoties ar viņiem uzticētajiem parādnieka naudas līdzekļiem, informēja dienests.

Par to pērn ir sākti trīs kriminālprocesi.

Sūdzības par administratoru un tiesiskā aizsardzības procesa uzraugošo personu darbību kopš 2017.gada ir samazinājušās par 57%, bet atzīto pārkāpumu skaits - par 86%.

"Latvijas panākumi maksātnespējas jomas digitalizācijā jau vairākus gadus gūst atzinīgu novērtējumu starptautiskā vidē. Elektroniskā maksātnespējas uzskaites sistēma (EMUS) kalpo par paraugu, kā no "Excel" formāta tabulām nonākt līdz modernai informācijas sistēmai. Tāpat dienests arvien retāk saskaras ar gadījumiem, kad maksātnespējas procesa administratori apzināti būtu pieļāvuši būtiskus normatīvo aktu pārkāpumus," norādījusi dienesta direktore Inese Šteina.

Vērtējot administratoru rīcībā konstatēto pārkāpumu raksturu, secināms, ka konstatētie pārkāpumi galvenokārt ir saistīti ar atklātības nenodrošināšanu maksātnespējas procesā. Proti, piecos no septiņiem lēmumiem, ar kuriem administratoru rīcībā atzīti normatīvo aktu pārkāpumi, konstatēts, ka maksātnespējas procesā iesaistītajām personām netika sniegta informācija par maksātnespējas procesa norisi.

Šādos gadījumos konstatēts, ka nav sniegta informācija vai dokumenti, nav sniegta izvērsta atbilde, nav nosūtīts mantas pārdošanas plāns vai nav nosūtīti administratora darbības pārskati.

Pagājušajā gadā iesniegumu par darbinieku prasījumu izskatīšanas ilgums ir samazinājies par 60% salīdzinājumā ar 2021.gadu, līdz ar to, darbinieki, kuri darbu zaudēja darba devēja maksātnespējas dēļ, nesaņemto darba samaksu no Darbinieku prasījumu garantiju fonda, saņēma vidēji 19 dienu laikā. 2023.gadā ir veiktas būtiskas izmaiņas normatīvajos aktos, kas nosaka darbinieku aizsardzību.

Maksātnespējas kontroles dienests 2023.gadā kā vienu no galvenajiem uzdevumiem izvirzīja EMUS uzturēšanu un pilnveidošanu, uzlabojot EMUS lietotāju darba vidi un papildinot ar digitālu risinājumu ieviešanu.

Dienests kopā ar Tieslietu ministriju maksātnespējas nozares dienaskārtībā izvirzījuši maksātnespējas procesa pieejamības jautājumu. Finansiāli un administratīvi pieejamas maksātnespējas procedūras ir atslēga tam, lai iedzīvotāji un uzņēmēji savas finansiālās grūtības risinātu savlaicīgi. Ir nepieciešams samazināt tādu uzņēmumu skaitu, kuri maksātnespējas procesā nonāk iztukšoti no aktīviem, lai tādējādi uzlabotu gan kreditoru ieguvumu no maksātnespējas procesa, gan uzņēmējdarbības vidi kopumā.

Lai nodrošinātu dienesta darbības atklātību un veicinātu vienotu praksi maksātnespējas nozari regulējošo tiesību normu piemērošanā, 2024.gadā dienests uzsāks savu lēmumu publiskošanu tīmekļa vietnē. Ievērojot datu aizsardzības prasības, tiks publicēti anonimizēti lēmumi, ko dienests pieņēmis, veicot uzraudzību un izskatot sūdzības, kā arī disciplinārlietu komisijas pieņemtie lēmumi.

Latvijai 2024.gadā tiks veikta Eiropas Padomes Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komitejas ("Moneyval") sestā novērtēšanas kārta, kas dos iespēju starptautiskā mērogā parādīt, ka Latvija ir būtiski pilnveidojusi savus rādītājus noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā.

Maksātnespējas kontroles dienests kā uzraudzības un kontroles institūcija maksātnespējas sektorā nodrošinās nepieciešamās informācijas sagatavošanu un iesniegšanu, jomas atbilstības pārstāvību klātienes vizītē, kā arī citu Latvijai veicamo uzdevumu izpildi atbilstoši "Moneyval" un Finanšu darījumu darba grupas novērtēšanas procedūras noteikumiem.

Maksātnespējas kontroles dienests 2024.gadā plāno iestāties Starptautiskā maksātnespējas regulatoru asociācijā, kur vienkopus pulcējas valstu maksātnespējas nozari regulējošās institūcijas no visas pasaules. Dalība šajā organizācijā sniegs iespēju apmainīties ar labāko praksi un jaunākajām tendencēm maksātnespējas normatīvā regulējuma un uzraudzības jomās, un būs vērtīgs pienesums Latvijas maksātnespējas jomas attīstībai.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu