Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Kalniete ierosina Eiropas Parlamentā ieviest pielaižu sistēmu darbam ar sensitīvu informāciju

EP deputāte Sandra Kalniete.
EP deputāte Sandra Kalniete. Foto: EPA/Scanpix

Eiropas Parlamentā (EP) jāievieš pielaižu sistēma darbam ar sensitīvu informāciju, līdzīgi kā tas ir Eiropas Savienības (ES) nacionālo valstu parlamentos, uzskata EP deputāte Sandra Kalniete (JV).

Kā informēja deputātes palīdze Elīna Bīviņa, Kalnietes skatījumā EP no nākamā sasaukuma būtu jāievieš sistēma, kas garantē, ka ar ES hibrīdkara apstākļos īpaši svarīgiem jautājumiem strādā tie deputāti, kuri atbilst augstākajiem kritērijiem par tiesībām darbam ar sensitīvu informāciju.

"Brīdī, kad, pateicoties neatkarīgu pētniecisko žurnālistu veiktajam darbam, tika izgaismots un apstiprināts mums Latvijā sen zināmais fakts par Tatjanas Ždanokas tiešu saistību ar Krievijas specdienestiem un atklātu kalpošanu Kremļa interesēm, mēs, vairāki no Latvijas ievēlētie EP deputāti, vērsāmies pie parlamenta prezidentes ar prasību nekavējoties stiprināt EP iekšējās drošības sistēmas pret Krievijas iejaukšanos, lai novērstu iespējas Krievijas ietekmes aģentiem izmantot Eiropas Parlamenta resursus naidīga un kaitnieciska satura izplatīšanai. Viens no instrumentiem, kā hibrīdkara apstākļos padarīt EP darbu drošu no nevēlamas ietekmes, ir panākt, ka deputātiem, kuri gatavojas strādāt, piemēram, Ārlietu komitejā un Drošības un aizsardzības apakškomitejā, ir jāsaņem speciālā pielaide darbam ar šādiem jautājumiem. Iespējams, šāds kritērijs būtu attiecināms arī uz tiem deputātiem, kuri strādā ar likumdošanas aktiem, lai novērstu un nepieļautu ES ģeopolitiskās stratēģiskās atkarības veidošanos," uzsvērusi Kalniete.

EP sākoties debatēm par rezolūciju, kurā deputāti pieprasa darīt sabiedrībai zināmus Krievijas ietekmes aģentu vārdus un izgaismot viņu aktivitātes, Kalniete izteikusies, ka ES institūciju naivums un neaizsargātība pret Krievijas aģentiem, kuri darbojas, izmantojot demokrātiskās vērtības - vārda brīvību, cieņu pret dažādiem viedokļiem un toleranci, ir šokējošs.

"Ždanoka nav vienīgā, kas Strasbūrā un Briselē, arī ES valstu galvaspilsētās netraucēti īsteno Krievijas iejaukšanās politiku, ar mērķi irdināt mūsu sabiedrības vienotību, sēt naidu, radīt neticību Eiropas vērtībām, kā arī veicināt populismu un ekstrēmismu.

Krievijas ietekmes aģentu tīkls Eiropā ir plašs un toksisks. To Kremlis ir pārmantojis no Padomju Savienības un veiksmīgi attīstījis, tajā iepinot arī ES politiskās elites pārstāvjus - Šrēderu, Liponenu, Fijonu u.c., Eiropas Parlamenta deputātus un dažāda mēroga pašvaldību vadītājus," debatēs teica deputāte.

Kopš Krievija uzsāka agresiju pret Ukrainu, Eiropas Savienība ir pakļauta arvien biežākiem plaša spektra hibrīduzbrukumiem, tāpēc ārvalstu aģentu atrašanās Eiropas Parlamentā un citās ES institūcijās, kā arī viņu brīva piekļuve ar ES drošību saistītiem jautājumiem, rada būtiskus riskus. "EP tribīne un resursi nedrīkst tikt izmantoti, lai grautu ES vērtības un stutētu autoritārus režīmus," piebildusi Kalniete.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu