Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Liepājas ostā plāno izbūvēt termināli ūdeņraža ražotnei

Raksta foto
Foto: Satiksmes ministrija

Liepājas ostā plānots izbūvēt atjaunojamās enerģijas kompleksu ar termināli ūdeņraža ražotnei, informēja Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldes komunikācijas un korporatīvās pārvaldības speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

Lai radītu pievienoto vērtību no atjaunojamiem energoresursiem saražotai elektroenerģijai, Norvēģijas, Zviedrijas un Latvijas uzņēmumi ir izveidojuši SIA "CIS Liepāja" projektu vadības komandu, kuras mērķis ir veikt nepieciešamos pētījumus un izveidot atjaunojamās enerģijas kompleksu ar termināli Liepājas ostā tajā skaita ūdeņraža ražotni.

Liepājas SEZ pārvalde ar SIA "CIS Liepāja" ir noslēgusi rezervēšanas līgumu uz diviem gadiem.

Projekta vadošais partneris AS "Clean Industrial Solutions Holding" par savu galveno darbības mērķi ir izvirzījis investīcijas inovatīvos un ilgtspējīgas attīstības risinājumos, vienlaikus veicinot aprites ekonomiku.

Plānotais atjaunojamo energoresursu komplekss ar termināli Liepājas ostā ir projekts, kas atbilst Eiropas zaļajam kursam ar mērķi veikt būtiskas pārmaiņas ekonomikā un enerģētikā, lai līdz 2050.gadam sasniegtu klimatneitralitāti. "Clean Industrial Solutions" vadītājs Tors Arne Pedersens uzsver, ka kopējais plānotais investīciju apjoms ražotnes un termināla izveidei ostas teritorijā var sasniegt apmēram miljardu eiro. Plānota ražotne ar 1000 megavatu (MW) jaudu, nodrošinot iespēju saražot apmēram 150 000 tonnas ūdeņraža.

SIA "CIS Liepāja" projekts paredz atjaunojamās enerģijas kompleksa "Power to X termināls Liepājas ostā" izbūvi Priekšostā līdz 2030.gadam. Pedersens uzsver, ka mainīgie klimata apstākļi, ko ietekmē CO2 izmešu daudzums, nosaka nepieciešamību mainīt ne tikai cilvēku paradumus, bet arī veidot gudru un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, ieviešot inovatīvus risinājumus, lai īstenotu dzīvā iniciatīvu kopumu, kas atbilst Eiropas zaļajam kursam. Tas prasa arī pārmaiņas enerģētikas nozarē, lai fosilos energoresursus aizstātu ar atjaunojamiem.

"Nākotnes ūdeņraža tirgus ir milzīgs. Latvijai kopumā un Liepājai it īpaši - šī ir lieliska iespēja kļūt par pirmo lielas ūdeņraža ražotnes bāzi visā Eiropas Savienībā", norāda Pedersens.

Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis uzskata, ka "CIS Liepāja" ir projekts, kura mērķis ir veicināt CO2 neitrālas enerģijas nodrošināšanu ES iekšējam tirgum. Vienas no pirmajām modernajām ūdeņraža ražotnēm, ko plānots būvēt tieši Liepājas SEZ teritorijā, veiksmīgi sader kopā ar "Fokker Next Gen N.V." jaunās paaudzes ar ūdeņraža dzinēju darbināmās lidmašīnas montāžas ražotnes izveidi Liepājas lidostā. "Un tie nav vienīgie projekti, kurus kopīgi ar uzņēmējiem īstenojam, lai transformētu ostu darbību un industriju atbilstoši Eiropas zaļajam kursam," uzsver Hmieļevskis.

Uzbūvējot Atjaunojamās enerģijas kompleksu ar termināli Liepājas ostā, plānots radīt vismaz 80-100 jaunas darba vietas augsti kvalificētiem speciālistiem, kas veicinās inovatīvu tehnoloģiju attīstību un izglītības programmas, kas balstītas uz zinātniskiem pētījumiem. Projekts radīs jaunas piegādes ķēdes un palielinās eksporta iespējas, veicinot starptautisko atpazīstamību un palielinot pilsētas un ostas konkurētspēju, uzsver Hmieļevskis.

Svarīgākais
Uz augšu