Martā kopējais saules paneļu saražotās un sadales sistēmā nodotās elektrības apjoms sasniedzis 22,5 gigavatstundas (GWh), kas ir līdz šim lielākais viena mēneša laikā fiksētais daudzums. Tādējādi 2024. gada marts kļuvis par Latvijā līdz šim ražīgāko mēnesi saules ģenerācijas apjoma ziņā, informē elektroenerģijas sadales sistēmas operators "Sadales tīkls".
Martā sadales sistēmā nodots rekordliels no saules saražotās elektroenerģijas apjoms (4)
Uzņēmums atzīmē, ka
faktiskais saules saražotās elektrības apjoms martā bijis vēl lielāks, ņemot vērā, ka saražotā, bet tūlītējā pašpatēriņā izmantotā elektroenerģija sadales sistēmā nenonāk un attiecīgi šie dati netiek fiksēti.
Salīdzinājumam – pērn martā tīklā nodotas 4,3 GWh jeb apmēram piecreiz mazāk saules paneļu saražotās elektroenerģijas.
"Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons skaidro, ka rekordlielais no saules saražotās elektroenerģijas apjoms sasniegts gan arvien pieaugošās saules ģenerācijas jaudas, gan izteikti saulaina pavasara ietekmē.
"Saule enerģijas ražošanā turpina uzņemt apgriezienus, savukārt izaicinājums Latvijā ir joprojām stagnējošais elektroenerģijas patēriņš. Valstī ir jāturpina strādāt pie elektrifikācijas veicināšanas pasākumiem, pakāpeniski gan līdzsvarojot ražošanas un patēriņa vajadzības, gan veicinot efektīvāku elektrotīkla noslodzi," norāda Jansons.
Šī gada pirmajā ceturksnī kopējais "Sadales tīkla" infrastruktūrai pieslēgto mikroģeneratoru skaits sasniedza 20 tūkstošus, bet saules elektrostaciju ir jau gandrīz 800. Kopsummā tie ir vairāk nekā 370 megavati (MW) saules ģenerācijas jaudas. Savukārt vēl apmēram 800 MW ir sadales sistēmā rezervētais ražošanas jaudas apjoms šobrīd vēl tapšanas procesā esošajām saules elektrostacijām.
Mikroģenerators ir elektroenerģijas ražošanas iekārta ar jaudu līdz 11,1 kW, bet lielākas jaudas ražotāji tiek klasificēti kā elektrostacijas.