Un krīze nesākās pandēmijā. Krīze sākās jau krietni pirms tam. Kopš deviņdesmitajiem katra nākamā paaudze jūtas aizvien sliktāk. Un atrāviens ir liels. Deviņdesmitajos šajā pašā klasē varbūt 1 no 12 bērniem justos slikti," stāsta lektors Nils Sakss Konstantinovs.
Pusaudžu terapeits Nils Sakss Konstantinovs atklāj piecas lietas.
Aktivitātes. Vislielākās problēmas sagādā sēdošs dzīvesveids un nekustīgums. Tā ir galvenā atšķirība no iepriekšējām paaudzēm - maz kustību. Bērni pavada nekustībā vairāk laika nekā cietumnieki, kuriem ar likumu noteikts vienu stundu iet pastaigāt. Kustoties bērns pārstrādā stresu un spriedzi. Ja tā nav - stress krājas viņa ķermenī. Ja kustības būtu zāles mentālajai veselībai - tās būtu visefektīvākās. Pēc pētījuma, tikai 30% bērni kustas katru dienu. Tas arī pasargā no liekā svara.
Ēdiens. Nereti bērni risina savas emocijas ar ēdienu. Liekais svars arī ir problēma, kā bērns redz citus un kā citi redz bērnu. Ēšanas traucējumi, īpaši meitenēm, ir ļoti izplatīta problēma. Bet ēdiens var būt dziedinoša un saliedējoša ģimenes prakse. Ģimenēs, kurās aug laimīgāki bērni, vismaz reizi dienā ēd kopā. Viena kopīga ēdienreize saliedē ģimenes un pasargā bērnus. Bet ir viens noteikums - ēšanas brīdī neviens nelieto telefonus.
Tehnoloģijas. Milzīgs atspaids uz to, kā jūtas bērns, kāda ir viņa veselība. Jaudīgās ierīces paver milzīgas iespējas, bet no otras puses - bērna smadzenes šīs ierīces nespēj kontrolēt tā, lai tās nenodarītu viņiem pāri. Ir lielas problēmas, kā senāk bija problēmas ar smēķēšanu. Domāju, ka pēc 10 gadiem mēs skatīsimies uz bildēm, kur bērns sēž skolā ar telefonu, kā uz bildēm, kur senāk varēja smēķēt visur, piemēram, dakteri kabinetā. Ir vietas, kur tehnoloģijas nevajadzētu bērnam lietot, un ir zināms, ka tas viņiem palīdz labāk mācīties. Interesanti, ka puse pusaudžu pat saka, ka vēlas lietot tehnoloģijas mazāk, bet paši nespēj. Ja palīdzēsiet, attiecības uzlabosies.