Latvijā gadā tās ir vidēji 100 nepilngadīgas māmiņas, bet Lietuvā šis skaitlis ir divas reizes lielāks, virs vidējā līmeņa Rietumeiropas valstu vidū. Vai šī statistika iet roku rokā ar seksuālās izglītības trūkumu valstī? Dzīves prasmju programma skolām, kurā ietilpst arī seksuālās un reproduktīvās veselības izglītība, no 2023. gada ir ieviesta, bet tā esot konservatīva un balstoties Katoļu baznīcas uzskatos. Sarunā ar TVNET projekta "Kāpostos atrastie bērni" ietvaros Lietuvas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijas vadītāja Esmeralda Kuliešīte sniedz ieskatu situācijā Lietuvā.
Kuliešīte par situāciju valstī ir tieša: "Lietuva ir katoļu valsts, tāpēc ir jāpieliek daudz pūļu, lai ieviestu seksuālo izglītību skolās. Varētu teikt, ka pēdējos 30 gadus mums vispār nav labas seksuālās izglītības jauniešiem.
Pagājušajā gadā valdība nolēma izveidot dzīves prasmju programmu izglītības iestādēs, kurā ir iekļauta arī seksuālās un reproduktīvās veselības izglītības sadaļa.
Taču, iedziļinoties saturā, mēs uzreiz pamanījām, ka tas absolūti nav tas, kas mums ir nepieciešams, jo šo programmu ir radījuši ļoti konservatīvi cilvēki."
Asociācijas vadītāja norāda, ka programma ir balstīta konservatīvās un senilās vērtībās, kas izceļ grūtniecību tikpat kā galveno un vienīgo mērķi dzimumaktam. Ieskicējot Lietuvas izstrādāto dzīves prasmju programmu skolām, Kuliešīte izceļ, ka tiek uzsvērta nevis ģimenes plānošana, bet, piemēram, grūtniecības plānošana, kontracepcijai un tās veidiem paredzēts programmā pieskarties minimāli.
Par ko asociācijas vadītāja ceļ lielāko trauksmi - programmā ir paredzēts ar audzēkņiem runāt par seksuāli transmisīvajām slimībām, bet "ne ar uzsvaru uz prezervatīvu lietošanu".
"Šie ir tikai daži no piemēriem, kā rezultātā mēs neredzam nekādus pozitīvus ieguvumus nākotnē! Nav paredzēta izglītošana par abortiem, reproduktīvajām tiesībām un kontracepcijas veidiem," sarunā min Kuliešīte.