Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Neattaisnoja cerības: Medijs skaidro, kādēļ krievu S-400 komplekss nav tik varens, kā licies iepriekš (9)

Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Krievijas propaganda jau ilgāku laiku ir centusies parādīt zenītraķešu kompleksus S-400 kā vienus no mūsdienīgākajām pretgaisa aizsardzības sistēmām pasaulē. Tomēr Krievijas iebrukuma laikā Ukrainā ir iznīcināti vairāki šādi kompleksi, turklāt – pat ar novecojušu Rietumu ieroču palīdzību, ar kuriem S-400 teorētiski vajadzēja tikt galā, vēsta “Business Insider”.

Līdz Krievijas iebrukumam Ukrainā Starptautiskais statēģisko pētījumu institūts Londonā sauca S-400 par “vienu no mūsdienīgākajām pretgaisa aizsardzības sistēmām pasaulē”. Pirmo reizi S-400 tika izmantota 2007. gadā un ir krievu analogs amerikāņu sistēmai “Patriot”.

Domnīcas “RAND Corporation” pētnieks Džons Hoens, kurš specializējas gaisa kauju jautājumos, sacīja, ka Ukrainas karaspēks ņēma vērā apdraudējumu, ko rada S-400, piemēram, tā spēju precīzi trāpīt mērķiem kā gaisā, tā arī uz zemes. Tomēr, kā norāda Hoens, Ukraina ir atradusi veidus, kā veiksmīgi stāties pretim S-400, kā arī pat iznīcināt vairākus šos kompleksus.

Piemēram, septembrī Ukraina paziņoja, ka tai ir izdevies iznīcināt divas S-400 baterijas Krimā. Līdz kara sākumam Krimā bija vien piecas šādas sistēmas. Vienu no kompleksiem iznīcināja modificētā pretkuģu raķete “Neptun”, ko ražo Ukraina, kā pamatu ņemot padomju laika raķeti.

Šī gada aprīlī Ukraina paziņoja, ka Krimā ir iznīcinātas vai nopietni bojātas četras S-400 palaišanas iekārtas. Vairāki triecieni tika veikti, izmantojot ieročus, kas vecāki par S-400. Šeit jārunā par ATACMS raķetēm, kas radītas 1980. gados. Teorētiski S-400 vajadzēja veiksmīgi tikt galā ar šīm raķetēm.

Hāgas stratēģisko pētījumu centra analītiķis Frederiks Mertenss sacīja, ka “ļoti iespējams, ka S-400 ir problēmas ar ballistisko raķešu mērķu pārtveršanu. Šeit jāņem vērā fakts, ka daudz vecākās amerikāņu “Patriot” raķetes ir pierādījušas savas spējas notriekt modernākās krievu raķetes, tādas kā izslavētos “Kinžal”.”

Februārī internetā parādījās video, kurā britu raķete “Storm Shadow” bez šķēršļiem tika garām S-400 sistēmai Krimā. Mertenss šos kadrus raksturoja kā “neticamu faktu, kas kalpo kā ļoti nepatīkama šīs pretgaisa aizsardzības sistēmas antireklāma”.

Analītiķi gan norāda, ka šajā karā lielākā daļa informācijas plašākai sabiedrībai nav pieejama. Tādējādi nav skaidrs, cik reižu S-400 sistēmas ir pārtvērušas ukraiņu raķetes, salīdzinot ar publiski zināmajiem neveiksmju gadījumiem. Eksperti arī atgādina, ka S-400 nedrīkst novērtēt par zemu, tomēr “ir skaidrs, ka šai sistēmai ir acīmredzami trūkumi, kas šīs sistēmas padara ievainojamas tādiem pretiniekiem kā ASV vai NATO”.

Iepriekš vēstīts, ka šī kara laikā krievi ne reizi vien ir veikuši triecienus pa Ukrainu ar S-400 raķetēm. Tostarp okupanti vairākas reizes ir veikuši triecienus pa Kijivu. Galvenā šo raķešu bīstamība slēpjas to konstrukcijā, norādījis “Defense Express” eksperts Ivans Kiričevskis. Pat pēc pretgaisa aizsardzības sistēmu noreaģēšanas S-400 raķetes var turpināt lidojumu uz norādītajām koordinātām.

Svarīgākais
Uz augšu