Par veselību sākam rūpēties pārāk vēlu
Saskaņā ar aptauju tikai 15 % iedzīvotāju norāda, ka par savu veselību ļoti rūpējas un dara to regulāri. Visbiežāk par veselību regulāri rūpējas iedzīvotāji virs 65 gadu vecuma (26 %), aptaujātie, kuri piekopj aktīvu dzīvesveidu (25 %), dzīvo veselīgi (20 %) un sievietes (20 %).
Kā norāda aptieku tīkla Apotheka izpilddirektors Māris Lūks, ja jauni cilvēki, kuri šobrīd par savu veselību nerūpējas, to sāktu darīt jau jaunības gados, tad senioru vecumā viņiem veselība nesagādātu tik lielas raizes un izdevumus kā lielai daļai gados vecāku cilvēku šobrīd.
„Regulāras rūpes par veselību veicina augstas dzīves kvalitātes saglabāšanos arī mūža otrajā pusē, un šis spēcīgais pamats ilgai un veselīgai dzīvei ir jāieliek jaunības gados. Liela daļa Latvijas iedzīvotāju par savu veselību sāk rūpēties tikai pusmūžā, kad piemetas kāda nopietnāka kaite. Regulāras un preventīvas rūpes par savu labsajūtu ilgtermiņā ir arī ekonomiski izdevīgas, jo agrīna veselības problēmu identifikācija un to novēršana pasargā no lieliem izdevumiem nākotnē,” atgādina Māris Lūks.
Preventīvā veselība – daudzu pasākumu kopums
Atbildot uz jautājumu, kas ir preventīvā veselība, puse aptaujāto (50 %) norādījuši, ka tā ir regulāru veselības profilaktisko pasākumu, tajā skaitā izmeklējumu, veikšana, 48 % – veselīga dzīvesveida piekopšana, tostarp regulāras fiziskas aktivitātes, veselīgs, sabalansēts uzturs un kvalitatīvs un regulārs miegs, bet 42 % uzskata, ka tā ir savlaicīga riska faktoru noteikšana un nepieciešamo pasākumu veikšana saslimšanas risku mazināšanai.