Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Gruzijas parlamenta komiteja noraida prezidentes veto "Krievijas likumam" (3)

Foto: AP/Scanpix

Gruzijas parlamenta Tieslietu komiteja pirmdien noraidījusi Gruzijas prezidentes Salomes Zurabišvili veto likumam par "ārvalstu ietekmi", kas izprovocējis ilgstošus masveida protestus.

Komitejas lēmums dod iespēju otrdien parlamentā sarīkot balsojumu par veto noraidīšanu, un valdošajai partijai "Gruzijas sapnis" parlamentā ir pietiekams vairākums, lai pārvarētu prezidentes veto.

Gruzijas parlamenta šomēnes pieņemtais likums paredz, ka nevalstiskajām un plašsaziņas līdzekļu organizācijām, kas saņem vairāk nekā 20% ārvalstu finansējuma, būs jāreģistrējas kā organizācijām, kas "darbojas ārvalsts interesēs". Šī frāze ir vienīgā atšķirība salīdzinājumā ar pagājušajā gadā atsaukto projektu, kurā bija teikts, ka šīm organizācijām jāreģistrējas kā "ārvalstu ietekmes aģentiem".

Gruzijas opozīcija to dēvē par "Krievijas likumu", jo Maskava izmanto līdzīgus tiesību aktus, lai apspiestu neatkarīgos medijus, bezpeļņas organizācijas un aktīvistus, kas kritizē Kremli.

Šis likums ir izraisījis valstī bezprecedenta protestus un Briseles brīdinājumus, ka tas var kaitēt Gruzijas centieniem pievienoties Eiropas Savienībai (ES).

Zurabišvili 18.maijā uzlika likumam veto.

Svētdien prezidente un Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze kritizēja vienas otru ceremonijā par godu Gruzijas neatkarības dienai.

"Kamēr Krievijas rēgs uzglūn mums, partnerība un tuvināšanās Eiropai ir īstais ceļš uz mūsu neatkarības un miera saglabāšanu un stiprināšanu. Tie, kas sabotē un grauj šo ceļu, apgrūtina un kaitē mūsu valsts mierīgai un drošai nākotnei, kavējot ceļu uz pilntiesīgu iekļaušanos brīvajā un demokrātiskajā pasaulē," sacīja Zurabišvili.

Savukārt premjerministrs kritizēja Zurabišvili. "Tieši tautas un tās ievēlētās valdības vienotība un saprātīgi soļi deva mums iespēju saglabāt mieru valstī pēdējos divus gadus, neraugoties uz eksistenciāliem draudiem un vairākkārtēju nodevību, tostarp Gruzijas prezidenta nodevību," sacīja premjers.

Likuma par "ārvalstu ietekmi" kritiķi apgalvo, ka to, iespējams, ierosinājusi Krievija, lai kavētu Gruzijas iespējas turpināt integrāciju Rietumos.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens ceturtdien paziņoja, ka Gruzijas amatpersonām, "kuras ir atbildīgas par demokrātijas graušanu Gruzijā vai līdzdarbojas tās graušanā", tiks piemērotas sankcijas. Viņš piebilda, ka "mēs joprojām ceram, ka Gruzijas vadītāji pārskatīs likumprojektu un spers soļus, lai virzītos uz priekšu savas valsts demokrātisko un eiroatlantisko centienu īstenošanā".

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu