Pieprasījums pēc pakalpojuma ir liels, taču visbiežāk iedzīvotāju pensijas nesedz izmaksas, tāpēc jāpiemaksā arī pašvaldībai. Šī iemesla dēļ Gulbenes novada pašvaldība jaunu aprūpes centru nolēma nebūvēt.
“Daļu no izglītības iestādēm, jā, mēs pārveidojām par sociālajiem aprūpes centriem. Un diezgan daudz esam ieguldījuši arī deinstitucionalizācijas projektos. Līdz ar to esam sapratuši, ka pašreiz tas, kas ir izdarīts, ir jānotur. Jānodrošina šo projektu realizācija un jaunus neesam pašreiz plānojuši klāt,”
klāstīja Gulbenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andis Caunītis (LRA).
Pieprasījums pēc ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojuma strauji pieaug visā valstī. Šogad pašvaldību plānotais finansējums šim mērķim ir 109 miljoni, taču daudzviet reālās izmaksas apsteidz plānus. Piemēram, pirmajā ceturksnī Kuldīgas pašvaldībai izmaksas veidoja 45% no visam gadam paredzētā, Valkas pašvaldībai - 43%. Uz vietām pansionātos daudzviet veidojas rindas. Cik lielas tās ir – apkopotu datu nav.
“de facto” uzrunāja visu pašvaldību sociālos dienestus un noskaidroja – savu kārtu uz vietu kādā no pansionātiem šobrīd gaida 1060 iedzīvotāju. Lielākā daļa – 711 cilvēki – Rīgā. 68 iedzīvotāju ir rindā Aizkraukles novadā, pa 32 – Daugavpils un Ventspils valstspilsētā, 22 – Valmieras un Liepājas valstspilsētā, Rēzeknes valstspilsētā, kā arī 21 gaida savu kārtu sociālās aprūpes centrā Madonas novadā. Daudzviet nogaida arī paši iedzīvotāji, saņemot pakalpojumu aprūpe mājās. Gaidīšanas laiks, kā norāda, piemēram, Ogres novada sociālais dienestā, var sasniegt “gadu vai pat vairāk”.