Medijs: Ūdenskrātuvēs Latvijā sāk parādīties tropu klimatam raksturīgi bīstami parazīti

TVNET
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: ancress/Shutterstock

Mežezers ir iecienīta atpūtas vieta Olaines novada iedzīvotāju vidū. Pašvaldība saņēmusi vairāku cilvēku sūdzības, ka viņiem pēc peldes ūdenstilpē niezējusi āda. Veselības inspekcija brīdina, ka tie var būt šistosomas parazīti, vēsta portāls Rus.LSM.lv.

Olaines novada pašvaldība stāsta, ka institūts BIOR veica ūdens pārbaudes reģiona populārākajās peldvietās un līdz šim ūdens kvalitāte ir bijusi laba.

Veselības inspekcija norāda, ka visbiežāk šādu alerģisku reakciju izraisa ūdenī dzīvojoši parazīti, Latvijā tā nav tipiska parādība. Un tas var rasties arī pēc peldēšanās citās ūdenstilpēs.

Igaunijā šādi parazīti vēl nav reģistrēti, taču Igaunijas Veselības ministrija norāda, ka paredzams, ka tas varētu notikt arī Igaunijā, raksta Rus.ERR.

Veselības ministrija norāda, ka pēdējo gadu laikā ir bijuši gadījumi, kad cilvēki, apmeklējot peldvietas, saskaras ar veselības problēmām – ādas alerģisku reakciju, kas rodas pēc peldes ūdenskrātuvēs, kurās ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte ir laba un, vizuāli novērtējot, nav manāmas nekādas piesārņojuma pazīmes, t.sk. nav novērojamas arī zilaļģu savairošanās pazīmes.

Ja ūdenskrātuvē, kura tiek izmantota peldēšanai, ūdens plūsma ir lēna vai ūdens ir stāvošs (karjeri, ezeri), kā arī, ja tajā ir novērota ūdensputnu un/vai ūdens zīdītāju klātbūtne, būtu jāpatur prātā, ka ūdenstilpē ir iespējama mikroskopisko parazītu klātbūtne, kas cilvēkiem ar jutīgāku ādu var izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu "peldētāju nieze".

Alerģiska ādas reakcija pēc peldes, kas tiek dēvēta par „peldētāju niezi” jeb cerkāriju dermatīts vasaras mēnešos ir samērā izplatīta visā pasaulē, t.sk. sakarā ar klimata pārmaiņām izplatās arī mūsu ģeogrāfiskajā zonā.

"Peldētāju niezi" izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un/vai ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Kāpuru stadija, kas izdalās no gliemežiem, var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem.

Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā un tie īsā laikā aiziet bojā. Vairumā gadījumu, ja ir konstatēta "peldētāju nieze", simptomus var mazināt jebkurš pretalerģijas preparāts vai ādu nomierinošs losjons, tomēr, ja simptomi nemazinās, noteikti nepieciešama ārstniecības personas konsultācija.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu