Valsts drošības dienests (VDD) priekšvēlēšanu periodā un līdz vēlēšanu dienas plkst.16 ir konstatējis aptuveni 30 tā dēvētos signālus par iespējamiem pārkāpumiem, informēja VDD.
Līdz šim drošības iestādēs saņemti aptuveni 30 signāli par iespējamiem vēlēšanu pārkāpumiem (1)
Lielākajā daļā šo gadījumu VDD ir konstatējis nebūtiskus noteiktās vēlēšanu kārtības pārkāpumus, kas nekavējoties sadarbībā ar velēšanu iecirkņu komisijām tikuši novērsti. Vienlaikus atsevišķos gadījumos VDD informācijas pārbaudi vēl turpina.
Tāpat vairāki no VDD iegūtajiem signāliem ir par pārkāpumiem, kuru izskatīšana ir citu institūciju kompetencē. VDD veic pastāvīgu informācijas apmaiņu ar citām vēlēšanu norisi uzraugošajām institūcijām, informējot tās par konstatētajiem iespējamajiem pārkāpumiem atbilstoši piekritībai.
VDD vērtējumā vēlēšanas turpina noritēt mierīgi un bez būtiskiem drošības incidentiem.
Līdz šim VDD nav uzsācis kriminālprocesus par iespējamām prettiesiskām darbībām saistībā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām Latvijā. Tāpat VDD nav konstatējis tiešus agresorvalsts Krievijas vai citu valstu mēģinājumus prettiesiski iejaukties Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē un ietekmēt to rezultātus Latvijā.
VDD pateicas iedzīvotājiem, kuri dienestam snieguši informāciju par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu laikā.
Informāciju par iespējamiem pārkāpumiem vai gatavošanos tiem VDD iespējams sniegt, zvanot uz diennakts tālruni 67208964, rakstot uz e-pasta adresi info@vdd.gov.lv vai kontu vietnē "X" @Valsts_drosiba.
Tikmēr KNAB līdz plkst.16 saņēmis 12 signālus par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem. KNAB pārbauda saņemto informāciju, bet pārkāpumi līdz šim nav konstatēti, aģentūra LETA uzzināja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).
Savukārt Valsts policijā aģentūrai LETA pavēstīja, ka kopumā līdz plkst.16 vēlēšanas ir aizritējušas bez būtiskiem starpgadījumiem. Iedzīvotāji ziņo par atsevišķiem gadījumiem par iespējamiem pārkāpumiem - katra saņemtā informācija tiek pārbaudīta. Vairākos gadījumos, policijai veicot pārbaudi, šī informācija nav apstiprinājusies.
Jau ziņots, ka par neatļautu aģitāciju pilsētvidē vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām iedzīvotāji ir aicināti informēt Valsts policiju. Minētajās dienās pilsētvidē aizliegta, piemēram, kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu slavinošu skrejlapu izplatīšana, kā arī aģitēšana pie iecirkņiem.
Iedzīvotāji aicināti informēt Valsts policiju arī par savlaicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām pilsētvidē. Tāpat iedzīvotāji aicināti vērsties Valsts policijā, pamanot sabiedriskās kārtības pārkāpumus vēlēšanu iecirkņos vai to apkaimē.
Savukārt par internetā, preses izdevumos vai publiskās vietās izvietotu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju, proti, politisko reklāmu bez norādīta apmaksātāja, iedzīvotāji aicināti ziņot KNAB. Tam izvērtēšanai sniedzama arī informācija par valsts un pašvaldību institūciju administratīvo resursu iespējamu izmantošanu aģitācijā.