Diemžēl vēl ir būtiska ekonomikas daļa, kuri joprojām "ievāc" labu ražu "pārdales" ekonomikas lauciņā.
Aptauju dati rāda, ka Latvijas uzņēmēji kopumā ir tendēti uz organisku izaugsmi, nevis lēcieniem, tāpēc ļoti maz ir tādu, kas ir gatavi izrieztu krūti mesties eksporta tirgos. Tāpat jāņem vērā ārējie apstākļi – karš Ukrainā, pandēmijas ietekme, bēgļi, kas klaudzina pie Latvijas robežām, inflācijas viļņi.
Lai bravūrīgi investētu, ir jāredz labas iespējas, kāpēc to darīt, un mēs tās šobrīd neredzam.
Tikmēr Ārvalstu investoru padome Latvijā sniegusi pēdējos gados zemāko uzņēmējdarbības vides vērtējumu, "Zemnieku saeima" sūdzas par birokrātiju, un viņiem piebalso arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un Latvijas Darba devēju konfederācija. Īsi sakot, visi ir nedaudz saspringuši, un tas neveicina vēlmi riskēt, kaut arī tieši tas ir vajadzīgs biznesa izaugsmei.
Uzņēmējdarbība pēc būtības ir tendēta uz progresu, inovācijām un izaicinājumiem, tātad arī uz risku. Tiklīdz iesēdies komforta zonā un apstājies attīstības skrējienā, citi tevi apdzen. Turklāt konkurenti ir ne tikai pašmāju vai Baltijas, bet visas pasaules uzņēmēji. Piemēram, dēļus terasēm ražo daudzviet. Vairāk pārdot un labāk nopelnīt varēs tas, kurš izcelsies ar kvalitāti un produktivitāti, tāpēc ir jāizkāpj no savas komforta zonas un, gribi negribi, jāinvestē izaugsmē.
Neattīstoties var kādu laiku eksistēt, bet ir sarežģīti konkurēt, un attīstība notiek ārkārtīgi strauji: pirms desmit gadiem mēs staigājām ar blociņu un zīmuli, šodien noliktavas kārto roboti. Mazāk darbaroku un vairāk tehnoloģiju nozīmē labāku produktivitāti un lielāku peļņu, bet tam vajadzīgas investīcijas, kā arī piemēroti finanšu instrumenti.