Laiski malkot rīta kafiju omulīgā ielas kafejnīcā, lūkojoties kā spožā Itālijas saule krīt pār Katānijas barokālajām ēkām. Klīst pa antīkiem amfiteātriem, uzkāpt Etnas vulkāna virsotnē vai peldēties kristāldzidrās Korfu salas klinšu lagūnās. Vakarā maldīties Kerkīras šaurajās ieliņās, klausoties mūzikas un dzīves skaņās... Apmēram tā mēs iztēlojamies ideālas brīvdienas pensijā. Tas viss ir iespējams – ja ir pietiekami liela pensija.
Šobrīd vienu pensionāru ar iemaksām budžetā uztur nepilni trīs strādājošie. Ap 2050. gadu šī attiecība varētu sarukt līdz diviem strādājošajiem uz vienu pensionāru. Tas nozīmē, ka valsts maksātās vecuma pensijas salīdzinājumā ar algām būs izteikti mazākas. Kādi varianti?
Ja nākotnē gribam dzīvot pilnvērtīgi, ir pašiem jāveido papildu uzkrājums privātajos pensiju fondos.
Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju vecumdienās gribētu ceļot un atpūsties. Tikai 5 % labprāt turpinātu strādāt pēc pensijas vecuma sasniegšanas, liecina bankas Citadele gada sākumā veiktā Baltijas valstu iedzīvotāju aptauja. Par ceļošanu pensijas vecumā vairāk domā gados jaunāki cilvēki vecumā līdz 29 gadiem un sievietes. Savukārt 25 % gados vecāku respondentu atbildēja, ka gribētu vecumdienas pavadīt mierīgi savās mājās. 6 % bija noskaņoti pesimistiski un atbildēja, ka vecumdienas neplāno, jo līdz pensijai nenodzīvošot. Tomēr Centrālās statistikas pārvaldes 2023. gada mirstības un mūža ilguma aprēķini rāda, ka vīriešu, kuri sasnieguši 65 gadu vecumu, vidējais turpmākās dzīves ilgums varētu būt 14 gadi, bet šo pašu vecumu sasniegušajām sievietēm – 19 gadi.
Tātad jau šobrīd Latvijā pensijas vecumu sasniegušo sieviešu vidējais dzīves ilgums ir 83 gadi, bet vīriešu – 78.