Skaidrs, ka tad, kad situāciju ietekmē ar ekonomiku nesaistīti faktori (piemēram, koronavīruss), visas prognozes ir veltīgas, taču arī tīri ekonomiskas krīzes eksperti nespēj labi prognozēt. Piemēram, ekonomistiem izdevās prognozēt ražošanas samazināšanos gada beigās tikai katrā trīsdesmitajā (!) gadījumā, liecina pētījums, kurā tika aplūkotas SVF, Pasaules Bankas un neatkarīgu nevalstisko analītiķu prognozes 63 valstīs no 1994. līdz 2014. gadam. “Recesijas tiek prognozētas ļoti reti,” rezumēja tā autors, SVF makroekonomists Prakašs Loungani. Laikraksts “Financial Times” konstatēja, ka
27 gadu laikā SVF katru gadu oktobrī prognozēja, ka nākamajā gadā recesiju piedzīvos vidēji piecas pasaules valstis. Praksē lejupslīdi piedzīvoja vidēji 26 valstis.
Cits pētījums, kurā izmantoti dati no 602 fonda aizdevumu programmām no 1992. līdz 2019. gadam, liecina, ka SVF sistemātiski pārvērtē to valstu IKP pieaugumu nākotnē, kurām iepriekš ir bijuši augsti atveseļošanās rādītāji, un otrādi – valstu ar zemiem ienākumiem un zemu izaugsmes līmeni atveseļošanās rādītāji tiek novērtēti pārāk zemu. Faktiski prognozētāji vienkārši pārceļ pagātnes rādītājus nākotnē.
Atsevišķa problēma ir tā, ka ekonomiku spēcīgi ietekmē politiskie lēmumi, un eksperti nespēj labāk prognozēt politiku nekā ekonomiku. Filips Tetloks (Philip Tetlock), kurš jau daudzus gadus pēta politisko prognožu precizitāti, analizēja 284 ekspertu 28 000 prognožu un atklāja, ka pat visprecīzākās prognozes ir tikai nedaudz labākas par nejaušiem minējumiem.
Arī pašu prognozētāju psiholoģija traucē veikt analīzi. Eksperti sistemātiski nepietiekami novērtē publiski pieejamo tirgus datu nozīmi un ir tendēti pārvērtēt jaunu un iekšēju informāciju, atklāts ekonomistu Rosena Valčeva un Lukas Gemmi pētījumā. Vairākos gadījumos prognozes autora sistemātiskais pesimisms vai optimisms korelē ar tā piederību nozarei, norādīja Krievijas reitingu aģentūra ACRA. Piemēram, investīciju sabiedrību prognozes par tautsaimniecības izaugsmes tempiem nākamajam gadam vidēji gandrīz vienmēr ir optimistiskākas nekā konsensa prognozes. Un tādu ekonomikas aģentu prognozes, kuri ir personīgi ieinteresēti konkrētu vērtību sasniegšanā, piemēram, mājsaimniecību ienākumi Krievijas Ekonomiskās attīstības un tirdzniecības ministrijai vai budžeta deficīts Finanšu ministrijai, ir labāk vispār neuztvert kā prognozes, bet gan kā mērķa scenārijus, raksta ACRA.