“Balticovo” ir Ziemeļeiropas lielākais olu un olu produktu ražotājs, un “Balticovo” ganāmpulkā ir vairāk nekā trīs miljoni vistu, kas aiz sevis atstāj arī lielu daudzumu – aptuveni 80 000 tonnu – kūtsmēslu. Tā kā uzņēmuma mērķis ir rūpēties par efektīvu energoresursu izmantošanu, “Balticovo” kā biometāna ražošanas izejvielu izmanto pašu putnu radītos blakusproduktus, tādā veidā rūpējoties par zaļās enerģijas apriti.
Biogāzes veidošanās process sākas ar vistu mēslu transportēšanu no ‘‘Balticovo’’ kūtīm uz ‘‘Egg Energy’’ biogāzes staciju, kur notiek fermentēšanās process. Tālāk saražotā biogāze pa cauruļvadu tiek nogādāta uz jauno ‘‘BOVO GAS’’ rūpnīcu, kur tā tiek attīrīta līdz biometānam - dabas gāzes ekvivalentam, kas tiek ievadīts kopējā AS ‘‘Gaso’’ tīklā. Jau šobrīd kopš rūpnīcas darbības uzsākšanas pavasarī “BOVO GAS” rūpnīcā ir saražoti un kopējā tīklā ievadīti 1 217 000 m³ biometāna.
“Tehnoloģijas straujiem soļiem iet uz priekšu – ja kāds man pirms 10 gadiem teiktu, ka par valsts enerģētisko neatkarību rūpēsies 3,5 miljoni vistiņu, būtu grūti noticēt. Taču tāda ir šodienas realitāte, un lieliski, ka kādreizējais ražošanas apgrūtinājums tiek pārvērsts biogāzē un lauksaimniecības mēslojumā! Saražotais biometāna apjoms ir pietiekams, lai ražotni pieslēgtu kopējai gāzes apgādes infrastruktūrai, un labs impulss, ar ko nozarei parādīt – mēs to varam! Un varam nevis kaut kur, bet tieši šeit, Latvijā. Pienesums ir liels – ne vien energodrošība un stabilitāte, bet arī gudra un pilnvērtīga resursu izmantošana. Pievienotā vērtība – darbavietas un viss, kas paliek tepat uz vietas attīstīties, – ir milzīgs pluss. Mēs lepojamies ar to, ka mums ir uzņēmumi, kam ir ambīcijas un kas savas ambīcijas nebaidās realizēt. Es ceru, ka nākotnē būs vairāk šādu projektu, vēl lielākas ambīcijas un sapņi, kurus mums nav bail īstenot,” uzsver Kaspars Melnis, klimata un enerģētikas ministrs.