Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Chanel, Louis Vuitton, Gucci: par pakaļdarinājumu pārdošanu rosina apsūdzēt divus vīriešus

Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

2024. gada 26. jūnijā Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļas amatpersonas pabeidza izmeklēšanu kriminālprocesā pret divām personām, kuras, izmantojot sludinājumu portālus, kurjeru pakalpojumus un tirdzniecību kādā stāvlaukumā, izplatīja viltotas zīmolu preces. Krimināllieta nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Kriminālprocess sākts pēc noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm par iespējamu noziedzīgu nodarījumu ar preču zīmes, citas atšķirības zīmes un dizainparauga nelikumīgu izmantošanu.

Veicot speciālās izmeklēšanas darbības, kā arī kratīšanas četros nekustamajos īpašumos un mikroautobusā, tika izņemts liels daudzums dažādu preču – apģērbi, aksesuāri, smaržas, kā arī būvniecības instrumenti. Atbilstoši ekspertu atzinumiem, konstatēts, ka preces nav oriģināls ražojums.

Kriminālprocesa ietvaros, noskaidrots, ka uz precēm, ko personas pārdeva, atradās tādi pasaulē pazīstamu zīmolu nosaukumi kā “Adidas”, “Nike”, “Puma”, “Chanel”, “Calvin Klein”, “Hugo Boss”, “Louis Vuitton”, “Moncler”, “YSL”, “Versace”, “North Face”, “Gucci”, “Stone Island”, “Armani”, “Ray Ban”, “Lacoste”, “Makita”, “Bosch” u.c.

Preces izplatītas, izmantojot dažādus interneta un kurjeru resursus, kā arī veikta preču tirdzniecība kāda veikala stāvlaukumā.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka abas personas nolūkā tās piedāvāt un laist tirgū, nelikumīgi uzglabāja preces ar viltotām preču zīmēm, tādējādi radot uzņēmumiem kaitējumu ne mazāk kā 706 107,57 eiro apmērā.

Vienlaikus šādas darbības arī apdraudēja uzņēmumu, kā arī plaši pazīstamo preču zīmju īpašnieku tiesības, intereses un reputāciju, jo ar viltoto preču izplatīšanu abas personas būtiski negatīvi ietekmēja oriģinālo uzņēmumu produkcijas reputāciju Latvijā, jo zemas kvalitātes viltojumi grauj pircēju uzticību šiem uzņēmumiem un šo uzņēmumu plaši pazīstamajām preču zīmēm, kā arī samazina uzņēmumu reģistrēto un plaši pazīstamo preču zīmju ekonomisko vērtību.

Ar viltoto preču izplatīšanu tika negatīvi ietekmēta uzņēmumu komercdarbība, jo tika veicināta tirgus kropļošana un konkurences deformācija. Viltoto preču izcelsme un sastāvs nav zināms, tās ir ražojušas nezināmas un neidentificējamas personas, kuras neatbild par šo preču kvalitāti un lietošanas drošumu, kas liek secināt, ka viltotās preces ir potenciāli bīstamas patērētājiem.

Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka vainīgie ir divi vīrieši, 1973. gadā un 1979. gadā dzimuši, kuri aizturēti. Vīriešiem piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis, kā arī viņi iepriekš nav nonākuši policijas redzeslokā.

Iegūstot pietiekamu pierādījumu kopumu, 2024.gada 26. jūnijā pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu Nodokļu un muitas lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret divām personām.

Kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 206. panta trešās daļas, proti, par preču zīmes, preču vai pakalpojumu citādas atšķirības zīmes vai dizainparauga nelikumīgu izmantošanu, zīmes viltošanu vai viltotas zīmes apzinātu izmantošanu vai izplatīšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā, vai par šā panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi organizēta grupa.

Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Papildus kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 193. panta otrās daļas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm – par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu, vai par nolaupīta maksāšanas līdzekļa iegūšanu, glabāšanu, pārvietošanu vai izplatīšanu.

Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Vēl kriminālprocess kvalificēts atbilstoši Krimināllikuma 195. panta pirmās daļas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm – par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu. Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu