600 eiro. Apmēram tāda šobrīd ir vidējā pensija valstī – puse no vidējās algas pēc nodokļu nomaksas. Pēdējos 30 gadus iedzīvotāju skaits Latvijā samazinās, un, ja šobrīd strādājošo un pensionāru attiecība ir 2 pret 1, tad nākotnē tā varētu būt 1pret 1. Tas nozīmē, ka jautājums, vai, pienākot pensionēšanās vecumam, saņemsiet cienīgus ienākumus, ir īpaši aktuāls. Skaidrs ir viens – lai, aizejot pensijā, dzīvotu pārticīgi, ar 1. un 2. pensiju līmeni nepietiks, ir jāiegulda pensiju 3. līmenī.
Statistika nav iepriecinoša: vairāk nekā 20 gadus dabiskais pieaugums Latvijā ir negatīvs, bet kopš 2021. gada mirušo skaits divreiz pārsniedz dzimušo skaitu. 2024. gada sākumā valstī bija 1,8 miljoni iedzīvotāju – par gandrīz 19 tūkstošiem mazāk nekā gadu iepriekš. Turklāt jauniešu skaits šobrīd ir mazāks nekā citās vecumgrupās, kas nozīmē, ka nākotnē darba tirgū ienāks mazāk strādājošo. Toties iedzīvotāju skaits, kas tuvojas pensijas vecumam, manāmi pieaug. Demogrāfijas tendences ir līdzīgas visā Eiropā, arī Latvijā, – sabiedrība noveco. Šobrīd Latvijā ir gandrīz 500 tūkstoši pensijas saņēmēju, katru gadu pensijā dodas ap 20 tūkstošiem cilvēku.
Vidējā pensija Latvijā ir 567 eiro mēnesī – vairāk nekā uz pusi mazāka par vidējo neto algu, bet katrs ceturtais pensionārs iztiek ar 400, 500 eiro mēnesī.
Cik liela būs tava pensija? Atbilde katra paša rokās.
Šie cipari liek aizdomāties – vai, aizejot pensijā, varēs saglabāt esošo dzīves līmeni, parūpēties par veselību, īstenot ieceres, ceļot? Bez papildu investīcijām savā nākotnē tas var arī neizdoties. Tomēr atbilde uz jautājumu, cik liela būs pensija, ir katra paša rokās. Viens no efektīvākajiem risinājumiem, kā izveidot “drošības spilvenu” nākotnei, ir ieguldīt pensiju 3. līmenī.