Teju puse (48 %) Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka dažkārt lieto medikamentus bez veselības problēmu pārrunāšanas ar ārstu vai farmaceitu, un 6 % to dara bieži. Paradums zāles lietot patstāvīgi ir izteiktāks iedzīvotājiem, kuri atzīst, ka kopumā dzīvo neveselīgi, ir ar pamatizglītību, kā arī respondentiem no 35 līdz 55 gadu vecumam. Visapzinīgākie zāļu lietotāji ir gados jauni (no 18 līdz 24 gadiem) iedzīvotāji, seniori virs 65 gadiem, kā arī iedzīvotāji ar aktīvu dzīvesveidu.
Medicīnas eksperti uzskata, ka visos sabiedrības segmentos veselības pratība joprojām nav pietiekamā līmenī, taču situācija pakāpeniski uzlabojas. Viens no iemesliem, iespējams, ir pandēmijas laiks, kad būtiski pieauga farmaceitu loma, jo lielās noslodzes dēļ ārsti bija daudz grūtāk pieejami, tāpat būtiska nozīme ir arī kopējam sabiedrības briedumam.
“Konsultācija ar ārstu pirms medikamentu lietošanas ir svarīga vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, ir būtiski uzstādīt precīzu slimības diagnozi, jo pašdiagnostika var būt neprecīza un var būt iemesls nepareizai ārstēšanai. Piemēram, kairinājums kaklā var rasties ne tikai no saaukstēšanās, bet no kuņģa atviļņa, un tad kakla sāpju mazinātāji nelīdzēs. Otrkārt, ir būtiski izvēlēties pareizos medikamentus, gan balstoties uz simptomiem, gan pacienta slimības vēsturi. Treškārt, ir jābūt atbilstošai medikamentu devai, kas ir atkarīga gan no cilvēka vecuma, gan slimības smaguma un citiem faktoriem. Ja saslimšana ir hroniska vai regulāra un iepriekš ir notikusi konsultēšanās ar kādu medicīnas speciālistu, tad būtu pieļaujama medikamentu lietošana bez atkārtotas saziņas ar ārstu vai farmaceitu,” uzsver aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.