Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Aptauja: lielākā daļa iedzīvotāju saprot maksas stāvvietu lietošanas noteikumus

Autostāvvietu maksas automāts.
Autostāvvietu maksas automāts. Foto: Edijs Pālens/LETA

Lai gan lielākā daļa jeb 63% iedzīvotāju atzīst, ka saprot maksas auto stāvvietu lietošanas noteikumus, 54% respondentu uzskata, ka to esamība nesasniedz izvirzīto mērķi jeb sakārtotas un pieejamas vides nodrošināšanu automašīnu novietošanai, jo ne visi cilvēki godprātīgi ievēro noteikumus, kā arī stāvvietas ne vienmēr ir pietiekami labiekārtotas. To iedzīvotāju aptaujā noskaidrojis autostāvvietu operators "Cityparks Latvija".

Respondentiem tika vaicāts, vai viņiem ir saprotami maksas stāvvietu lietošanas noteikumi, kur 37% atzina, ka pilnībā ir saprotami, savukārt vēl 26% norādīja, ka kopumā tie ir skaidri, bet ar atsevišķiem izņēmumiem. Daļēji skaidri noteikumi ir 27% iedzīvotāju, bet neskaidri – 6% respondentu.

"Ikdienā novērojam, ka cilvēki saprot – par autostāvvietu ir jāmaksā, jo tas ir tāds pats pakalpojums kā virkne citu, ko saņemam, piemēram, apmeklējot frizieri vai kafejnīcu. Diemžēl, mēdzam saskarties ar situācijām, kad tiek arī pārkāpti noteikumi, piemēram, novietojot auto pa vairākām stāvvietām vai neievērojot līniju apzīmējumus, taču situācija arvien uzlabojas un pieklājība pret citiem autobraucējiem ar katru gadu pieaug," saka "Cityparks Latvija" valdes loceklis Gundars Smans.

Analizējot datus šķērsgriezumā, var secināt, ka noteikumus daudz labāk izprot jaunāki cilvēki, kuri ir vecumā no 18 līdz 29 gadiem, 45% gadījumu norādīja, ka tos pilnībā saprot, savukārt vecumā no 30 līdz 39 gadiem šo atbildi izvēlējās 42% respondentu.

Vaicāti par to, vai maksas stāvvietu esamība sasniedz izvirzīto mērķi jeb nodrošina sakārtotu un pieejamu vidi automašīnu novietošanai, 31% norādīja, ka nē, jo maksas stāvvietas nav pietiekami labiekārtotas, savukārt 28% sacīja jā, bet ar izņēmumiem un 23% - nē, jo cilvēki tāpat neievēro noteikumus.

"Šie dati nedaudz pārsteidza, jo pirmais jautājums demonstrēja iedzīvotāju izpratni par to, kas iekļauts noteikumos, taču šajā paustais nozīmē to, ka viņi paši mēdz saskarties ar citiem negodprātīgiem autovadītājiem, kuri apzināti neievēro noteikumus," saka Smans.

Vēl iedzīvotāju aptaujā tika vaicāts, cik bieži respondenti mēdz izmantot maksas stāvvietu pakalpojumus. Visbiežāk jeb 17% respondentu norādīja, ka to dara dažas reizes mēnesī, savukārt 13% - dažas reizes gadā. 11% aptaujāto pauda, ka ne biežāk kā reizi nedēļā, savukārt 9% sacīja, ka katru dienu.

"Salīdzinot ar laiku pirms desmit un vairāk gadiem, varu teikt, ka iedzīvotāji kļuvuši izglītotāki un zinošāki, tāpēc maksas stāvvietas neuztver kā kaut ko negatīvu, bet gan kā normālu pakalpojumu, ko vēlas izmantot. Tieši tāpēc dažādi lielveikali ieviesuši bezmaksas stāvvietu izmantošanas laiku, piemēram, stundas garumā, lai cilvēki varētu pagūt iepirkties, taču lieki neaizkavētos un vienmēr veikala apmeklētājiem būtu pieejama vieta, kur novietot automašīnu," saka Smans, piebilstot, ka arvien vairāk maksas stāvvietas parādās ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās, lai tādējādi palīdzētu zemes īpašniekiem labiekārtot teritoriju, nodrošinot ērtas stāvvietas.

Uz augšu