Ar vienu un to pašu diagnozi, bet atšķirīgām vēža lokācijām, saņemot atteikumu nepieciešamo medikamentu apmaksā no valsts, pacienti pēc palīdzības spiesti vērsties pie ziedotājiem. Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) norāda, ka pie situācijas vainojams finanšu trūkums. Pa to laiku pacientu vienīgā cerība ir līdzcilvēku atbalsts, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".
Video ⟩ Raidījums: Onkoloģijas pacienti Latvijā spiesti lūgt ziedojumus (1)
Labdarības organizācijas "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta pastāstīja, ka pērn onkoloģisko slimību ārstēšanai palīdzību lūguši 83 pacienti, bet šogad 95. Dimanta novērojusi – no vienas puses, situācija uzlabojas un arvien vairāk zāļu tiek kompensētas, no otras puses – joprojām valda liela netaisnība.
"Ir pacienti, kuriem apmaksā, un ir, kuriem ne. Pat guļot vienā palātā pacientēm ar krūts vēzi – vienai apmaksā, otrai ne, jo ir dažādas mutācijas. Tā ir iekšējā netaisnība, kas man nav saprotama, un valstij tā ir jānovērš," pauda Dimanta.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) norāda, ka šogad kompensējamiem medikamentiem paredzēti 15 miljoni eiro un katru gadu naudu zālēm plānots palielināt.
"Es cenšos politiski neietekmēt jautājumu, kas ir saistīts ar atbalstu konkrētam pacientam un viņam nepieciešamajiem medikamentiem, jo tur ir kritēriji. NVD komisija ar ražotāju izvērtē katru diagnozi," norāda Abu Meri.
Gatavojot nākamā gada budžeta projektu, ministrija lūgšot papildu finansējumu kompensējamiem medikamentiem.
Vairāk skaties Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Panorāma" sižetā!