Jaunzēlande modernizēs savus aizsardzības spēkus un restartēs ārpolitiku, koncentrējoties uz tradicionālajiem sabiedrotajiem, ceturtdien paziņojis premjerministrs Kristofers Laksons.
Jaunzēlande modernizēs aizsardzības spēkus un restartēs ārpolitiku (1)
Viņš atzina, ka valsts vairs nevar paļauties uz izolētību, ko nodrošina tās ģeogrāfiskais stāvoklis.
"Mūsu ārpolitikas restarta pamatā ir mūsu sadarbība ar ilggadējiem partneriem," savā pirmajā nozīmīgajā runā par ārpolitiku norādīja jaunais premjers.
Jaunzēlande centīsies stiprināt saiknes ar tradicionālajiem partneriem - ASV, Lielbritāniju, NATO un Klusā okeāna reģiona kaimiņvalstīm, pavēstīja Laksons.
Tas ir ievērojams pavērsien pēc ilgajiem gadiem, kad uzsvars tika likts uz ekonomiskajām attiecībām ar Ķīnu.
Premjers atzina, ka Ķīna joprojām ir Jaunzēlandes lielākā tirdzniecības partnere un neapšaubāmi ietekmīga valsts, taču abu valstu vērtības ir atšķirīgas, un tāpēc "ir jautājumi, par kuriem mēs nevaram un nevarēsim vienoties".
Jaunzēlandes valdība martā paziņoja, ka Ķīnas valsts sponsorēts grupējums stāv aiz 2021.gada kiberuzbrukuma valdības datorsistēmām. Ķīna noraidīja šīs apsūdzības un nosauca jaunzēlandiešus par Vašingtonas marionetēm.
Runājot par pārmaiņām reģionālajā ģeopolitikā, Laksons brīdināja, ka Jaunzēlandei jāapzinās reģionālā konflikta risks. "Mēs nevaram sasniegt labklājību bez drošības," uzsvēra premjers.
"Arī Jaunzēlandei ir jāiesaistās un jāpiedalās, nevis jābūt tikai ieinteresētai vērotājai," viņš piebilda. Tādēļ, izvērtējot aizsardzību, galvenā uzmanība tiks pievērsta valsts militāro spēju modernizācijai, paziņoja premjerministrs.
Jaunzēlande arī apsver iespēju piedalīties AUKUS centienos attīstīt tādas progresīvas militārās tehnoloģijas kā mākslīgais intelekts, attālināti vadāmas zemūdenes un hiperskaņas raķetes. AUKUS pašlaik apvieno Austrāliju, Lielbritāniju un Savienotās Valstis.