Šajā gadsimtā Latvijā ir bijušas trīs nozīmīgas dabas katastrofas – 2005. gada ziemas orkāns Ervīns, 2023. gada vētra un krusa un šogad piedzīvotais ciklons Kristija. Satraucoši ir tas, ka divas lielākās dabas katastrofas šajā gadsimtā piedzīvotas divos secīgos gados.
Jūlija vētras gadījumu skaits un summa noteikti palielināsies, jo pieteikumi turpina ienākt, kā arī katrs gadījums tiek izskatīts atsevišķi. Atlīdzību aprēķināšana un izmaksāšana nenotiek pāris dienās – jāsagaida plūdu atkāpšanās, jānovērtē bojājumi, jāaprēķina zaudējumi un jāsastāda atjaunošanas tāmes. Pašreizējie dati liecina, ka pēdējās nedēļas laikā saņemto pieteikumu skaits palielinājās par aptuveni tūkstoti un pieteikto atlīdzību summa – par 4,2 miljoniem eiro.
Foto: Stiprā lietus un vētras postījumi Rīgā
Foto: Vētras postījumi Jūrmalā
LAA atgādina, ka apdrošinātāji savas saistības pildīs par 100 un vairāk procentiem, kā arī nāks pretī klientiem – daļēji izmaksās atlīdzības arī tiem klientiem, kuru segums lietavu/nokrišņu risku neiekļauj. Kā zināms, līgumā apdrošinātājs ar klientu vienojas par konkrētiem riskiem, par kuriem apdrošinātājs uzņemas saistības kompensēt zaudējumus. Klientam ir brīva izvēle iegādāties vēlamo segumu – minimālo risku piedāvājumu vai arī plašāku risku paketi. Turklāt plašākā risku pakete risku ir citāda katram apdrošinātājam. Tāpēc, meklējot izdevīgāko piedāvājumu, aicinām arī jautāt apdrošinātājiem, par ko tiks maksāta atlīdzība un kas nav iekļauts paketē.
Video: Plūdi Jelgavā šī gada 29. jūlijā
Latvijas Apdrošinātāju asociācija ir izveidota 1993.gadā. Asociācijai ir 15 biedri – 10 riska un 5 dzīvības apdrošinātāji, kuri pārstāv aptuveni 99,7% Latvijas apdrošināšanas tirgus. Kopš 2004.gada LAA darbojas arī ombuds jeb ārpustiesas atlīdzību strīdu izskatīšanas institūcija.