Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Eiropa nenosals arī gaidāmajā ziemā: gāzes krātuvju aizpildījums pārsniedz cerības (2)

Raksta foto
Foto: AFP / Scanpix

Apkures sezona Eiropā sāksies pēc aptuveni 2,5 mēnešiem, taču gāzes krātuvēs jau ir sasniegts nepieciešamais gāzes apjoms. Tas nozīmē, ka arī gaidāmajā apkures sezonā Eiropai faktiski nebūs jāuztraucas par iespējamiem gāzes piegāžu pārtraukumiem no Krievijas – arī gāzes cena gandrīz atgriezusies līmenī, kāda tā bija pirms Ukrainas armijas operācijas Kurskas apgabalā.

“Gas Infrastructure Europe” dati 19. augustā liecina, ka Eiropas Savienības gāzes krātuvju aizpildījums ir 90%. Tas ir līmenis, kādu obligāti jāsasniedz uz 1. novembri. Eiropa noslēdza pagājušo apkures sezonu ar lielu rezervi, un papildināt gāzi līdz vajadzīgajam līmenim arī nesagādāja lielas grūtības. Tagad tas ievērojami pārsniedz pēdējo piecu gadu vidējo rādītāju.

Visvairāk gāzes uzkrājusi Spānija (tās gāzes krātuves ir burtiski pilnas līdz malām – 100,1%), Portugāle (97,5%), Zviedrija un Polija (vairāk nekā 95%). Eiropas Savienības lielākā ekonomika Vācija nodrošinājusi sev 93,4% lielu aizpildījumu.

Gāzes cenas Nīderlandes TTF biržā trešdien nokritušās līdz 37,3 eiro par megavatstundu. Piemēram, Ukrainas armijas iebrukuma Kurskas apgabalā pirmajā dienā cena gāzes cena bija 35,5 eiro, bet vēlāk tā pieauga, pārsniedzot 40 eiro, jo kļuva zināms par kaujām Sudžā, kur atrodas “Gazprom” stacija, caur kuru tiek piegādāta gāze Eiropai.

Gāzes krīzes pīķa laikā – 2022. gada augustā gāzes cenas pārsniedza 340 eiro par megavatstundu.

Kaujas Sudžā un pilsētas nokļūšana Ukrainas kontrolē gāzes piegādes nav ietekmējusi. Trešdien, tāpat kā dienu iepriekš, uz Eiropu plūda 42,4 miljoni kubikmetru gāzes. Ukrainas operācijas laikā gāzes piegādes turpinās ierastā līmenī.

Notikumi Kurskas apgabalā nav traucējuši arī gāzes piegādēm Ungārijai, jo tā saņem gāzi no citiem avotiem, piemēram, gāzes vada “TurkStream”. Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījarto paziņoja, ka Ungārijas gāzes krātuves ir aizpildītas par 87,4%.

Tomēr “Rystad” analītiķis Kristofs Haslers aicina neieslīgt pašapmierinātībā. Jebkādi traucējumi gāzes piegādēs no Norvēģijas vai negaidītas aizkavēšanās ar Norvēģijas gāzes sistēmā esošajiem plānveida remontiem var radīt “nervozu reakciju tirgū”.

Jāatgādina, ka 2022. gadā, kad Krievija faktiski pārtrauca gāzes piegādes Eiropas tirgum, Kremļa propaganda priecājās, ka “Eiropa nākamajā ziemā nosals”. Tomēr tas nenotika nedz 2022./23. gada, nedz arī 2023./24. gada ziemā. Viss liecina, ka arī nākamajā ziemā Kremļa propagandai būs maz iemeslu priecāties.

Svarīgākais
Uz augšu