Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba

Biežākās kļūdas pretsāpju līdzekļu lietošanā

Foto: Shutterstock

Zināms, ka pareiza medikamentu lietošana ir būtiskākais solis uz veselības atgūšanu, taču bieži farmaceiti no pircējiem dzird: “Paldies, konsultācija par konkrēto zāļu lietošanu nav nepieciešama.” Kāpēc svarīgi ir, pat ja tev šķiet, ka visu zini, tomēr pakonsultēties, atklās Apotheka farmaceita asistente Agnese Jursa.

Kāpēc tik vieglprātīga pircēju attieksme? Kāpēc ir svarīgi to zināt?

Iemesli mēdz būt dažādi, piemēram, maldīga pārliecība, ka nepieciešamas jau vien bezrecepšu zāles, piemēram, pretsāpju, un to lietošanas nosacījumiem nav jāpievērš īpaša uzmanība. "Tāpat cilvēki mēdz maldīgi domāt, ka konkrētās zāles tiek lietotas jau gadiem, līdz ar to atkārtota informācija nav nepieciešama. Taču nereti sarunas laikā noskaidrojas, ka ļoti svarīgas detaļas ir piemirsušās, piemēram, saderība ar citiem medikamentiem vai lietošanas regularitāte. Tieši šādām detaļām ir liela nozīme, lai medikamenti sniegtu vēlamo efektu un uzlabotu pašsajūtu. Turklāt nepareiza medikamentu lietošana var ne tikai nesniegt rezultātu, bet arī radīt nevēlamas un pat bīstamas blakusparādības," skaidro Apotheka farmaceite Agnese Jursa.

Lūk, izplatītākās kļūdas medikamentu lietošanā.

Nenoskaidro, kādam nolūkam konkrētās zāles paredzētas

Vienmēr svarīgi ir izrunāt, kādam tieši nolūkam medikaments paredzēts. Īpaši svarīgi tas ir tad, kad ārsts izrakstījis vairākus medikamentus. "Tāpat, ja medikamenti tiek iegādāti citai personai – bērnam, grūtniecei, māmiņai, kas baro ar krūti, vai vecāka gadagājuma cilvēkam –, svarīgi par to pastāstīt farmaceitam, jo katrā no šiem gadījumiem būs piemērota cita zāļu forma un deva," skaidro farmaceita asistente.

Piemirstas iedzert vienā un  tajā pašā laikā

Kā atzīstas arī paši pacienti, gadās nereti zāles lietot uz savu galvu, nevis kā norādījis ārsts. Visbiežākais iemesls - aizmirsies iedzert tableti norādītajā diennakts laikā, un tad sanāk devu izlaist vai arī dubultot.

Kā vieglāk atcerēties? "Var iegādāties tablešu kastītes ar nedēļas dienām vai izveidot speciālu zāļu dzeršanas režīmu, gluži kā tīrīt no rīta zobus. Citiem palīdz atgādinājums telefonā. Tas viss tāpēc, ka būtiski ievērot recepšu un bezrecepšu zāles dzert vienā un tajā pašā laikā katru dienu," uzsver farmaceite. "Ja gadījumā piemirsies vai sajucis ārsta norādītais, noteikti var meklēt palīdzību aptiekās pie farmaceitiem. Labāk noskaidrot divreiz - dubults neplīst!"

Atceries! Nepareiza un pašrocīga medikamentu lietošana var bojāt aknas, nieres un smagākos gadījumos pat izraisīt iekšēju asiņošanu.

"Ja zāles jālieto vienu reizi dienā, tad katru dienu vienā un tajā pašā laikā ar 24 stundu intervālu. Ja divas reizes dienā, tad jāievēro 12 stundu intervāls, ja trīs reizes dienā, tad ik pēc astoņām stundām. Protams, mēdz būt arī izņēmumi, piemēram, ja medikamenta stimulējošā efekta dēļ to ieteicams lietot dienas pirmajā pusē. Šajā gadījumā atcelsies 12 stundu intervāls, bet zāles būs jālieto no rīta un pusdienlaikā. Tieši tāpēc ir svarīgi par katru medikamentu uzklausīt farmaceita ieteikumus," uzsver farmaceita asistente Agnese Jursa

Foto: Shutterstock

Neievēro pareizu zāļu dzeršanas ilgumu

Ir zāles, kuras lieto vienreizēji pēc nepieciešamības, piemēram, pretsāpju tableti var lietot, kad iesāpējusies galva, bet ir zāles, kurām ir noteikts ārstēšanas kurss. Antibiotiku devu un ārstēšanas kursu nosaka ārsts, vadoties pēc infekcijas smaguma pakāpes. "Ļoti būtiski ir nepārsniegt instrukcijā norādītās vai ārsta noteiktās medikamenta devas. Atkarībā no medikamenta sastāva pretsāpju līdzekļus nebūtu vēlams lietot ilgāk kā 10 - 14 dienas. Kombinētie preparāti līdz 10 dienām, bet monopreparāti (paracetamols, ibumetīns, ibuprofēns) līdz divām nedēļām," precizē Agnese Jursa.

Atceries! Pārtraucot zāļu lietošanu pirms noteiktā laika, ir risks izraisīt organisma rezistenci, kā rezultātā nākamreiz zāles vairs nebūs iedarbīgas. 

Tabletes dalīšana. Uzņem zāļu devas pēc saviem ieskatiem

"Ja ārsts vai farmaceits nav norādījis, ka tablete ir jādala, to pašrocīgi darīt nevajadzētu. Tabletēm, kuras drīkst dalīt, parasti ir dalījuma līnija, savukārt, ja tabletei ir apvalks, tad to nedrīkst sakost, smalcināt vai dalīt, jo apvalkam ir svarīga funkcija – maskēt nepatīkamu garšu, pasargāt muti, zobus un gremošanas traktu no kairinošu vielu iedarbības. Smalcināt nedrīkst arī ilgstošas iedarbības tabletes, kur ar atbilstoša apvalka palīdzību tiek panākta aktīvas vielas atbrīvošanās organismā visas dienas garumā. Ja tablete ir jānosūkā, piemēram, tabletes pret kakla sāpēm, tad pēc šīs tabletes lietošanas nedrīkst ne dzert, ne ēst vismaz stundu, lai zāles paspētu iedarboties," par tablešu pašrocīgu dalījumu un sekām stāsta farmaceites asistente.

Ja tomēr deva ir jādala, var farmaceitam jautāt pēc tabletēm ar dalījuma joslu vai aptiekās pieejama speciāla tablešu griezēja. 

Foto: Shutterstock

Ignorē ēdienreizes un zāļu dzeršanu

Medikamenti ir dažādi, un dažādi ir to lietošanas noteikumi. Ir zāles, kas labāk iedarbojas tukšā dūšā, toties citas jālieto tikai ēšanas laikā. Par to droši var konsultēties ar farmaceitu. 

· Zāļu lietošana pirms ēšanas nozīmē, ka tās jālieto vismaz 30 minūtes pirms ēdienreizes.

Visbiežāk pirms ēšanas lieto kuņģa skābi samazinošos līdzekļus, vairogdziedzera hormona analogus un urīndzenošos līdzekļus.

· Lietot zāles pēc ēšanas nozīmē, ka tās jālieto vismaz 30 minūtes pēc maltītes. Pēc ēšanas lieto pretsāpju līdzekļus, jo tā samazinās to kairinošā iedarbība uz kuņģa un zarnu traktu.

· Ja zāles jālieto ēšanas laikā, tad kopā ar ēdienu vai uzreiz pēc maltītes. Visbiežāk tā tiek lietoti vitamīni.

· Tukšā dūšā nozīmē vienu stundu pirms vai divas stundas pēc ēdienreizēm. Ja zālēm nav norādīts konkrēts lietošanas ieteikums saistībā ar ēdienreizi, tad pieņemts, ka labāk tās lietot 30 minūtes pirms ēšanas.

· Uzmanība jāpievērš arī laikam, kad zāles jālieto, – no rīta, vakarā vai pusdienlaikā. Piemēram, urīndzenošas zāles vēlams lietot no rīta, jo, iedzertas vakarā, tās var traucēt naktsmieru, savukārt tonizējošie līdzekļi, lietoti vakarā, var izraisīti bezmiegu.

Alkohola lietošana un zāles

Ļoti daudzus medikamentus nav pieļaujams lietot kopā ar alkoholu saturošiem dzērieniem. Arī pat ļoti mazas alkohola un zāļu devas kombinācijai reizēm var būt neprognozējamas sekas. Neesi vieglprātīgs!

Atceries! Vienmēr konsultējies ar ārstu, medicīnas darbinieku vai farmaceitu par drošu medikamentu lietošanu!

Raksts tapis sadarbībā ar Apotheka  

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu