Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Lietuvā parakstīta starptautiska konvencija par mākslīgo intelektu

Mākslīgais intelekts
Mākslīgais intelekts Foto: Shutterstock

Ceturtdien, 5. septembrī, Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, Eiropas Padomes tieslietu ministru konferencē tika parakstīta starptautiska konvencija, kuras mērķis ir nodrošināt cilvēktiesību, tiesiskuma un demokrātijas tiesisko standartu ievērošanu mākslīgā intelekta sistēmu izmantošanā, informēja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Konvencijas izstrādē un satura analīzē piedalījušies arī VARAM eksperti.

"Eiropas Padomes parakstītā Mākslīgā intelekta konvencija ir būtisks solis, lai aizstāvētu cilvēktiesības, demokrātiju un tiesiskumu, laikā kad strauji attīstās dažādas mākslīgā intelekta sistēmas," norāda viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV).

Viņas ieskatā, valsts institūciju uzdevums visā pasaulē ir atbalstīt sabiedrības attīstībai draudzīgas, drošas un inovatīvas tehnoloģijas.

Pamatkonvenciju parakstīja Andora, Gruzija, Islande, Norvēģija, Moldova, Sanmarīno, Apvienotā Karaliste, kā arī Izraēla, Amerikas Savienotās Valstis un Eiropas Savienība.

Līgums stāsies spēkā pēc trīs mēnešiem, kad to būs ratificējuši pieci parakstītIāji, tostarp vismaz trīs Eiropas Padomes dalībvalstis.

,

'.,Valstis no visas pasaules būs tiesīgas tai pievienoties un apņemties ievērnoteikumus.

VARAM atgādina, ka 28.maijā Eiropas Padome pieņēma konvenciju par mākslīgo intelektu un cilvēku tiesībām, demokrātiju un tiesiskumu. Konvencijā izklāstīts tiesiskais regulējums, kas aptver visu mākslīgā intelekta sistēmu dzīves ciklu un risina riskus, ko tās var radīt.

Vienlaikus tiek arī domāts par inovāciju attīstību. Konvencijā ietverta uz risku balstīta pieeja mākslīgā intelekta sistēmu projektēšanai, izstrādei, izmantošanai un ekspluatācijas pārtraukšanai, kas prasa rūpīgi apsvērt visas iespējamās negatīvās sekas, ko var radīt mākslīgā intelekta sistēmu izmantošana.

Konvencija attiecas uz mākslīgā intelekta sistēmu izmantošanu publiskajā un privātajā sektorā. Tajā ir noteiktas pārraudzības prasības, kas pielāgotas konkrētiem riskiem, tostarp identificējot mākslīgā intelekta sistēmu radīto saturu.

Pusēm būs jāpieņem pasākumi, lai identificētu, novērtētu, novērstu un mazinātu iespējamos riskus un izvērtētu nepieciešamību noteikt valstu vienošanās, aizliegumu vai citus piemērotus pasākumus attiecībā uz mākslīgā intelekta sistēmu izmantošanu, ja to riski var būt nesaderīgi ar cilvēktiesību standartiem.

Tām būs jānodrošina, ka mākslīgā intelekta sistēmās tiek ievērota vienlīdzība, tostarp dzimumu līdztiesība, diskriminācijas aizliegums un tiesības uz privātumu.

Svarīgākais
Uz augšu