Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Jūs jautājat, traumatologs ortopēds atbild: 10 lasītāju jautājumi par locītavu veselību

Raksta foto
Foto: NoonBuSin/Shutterstock.com

Lielisku iespēju TVNET lasītājiem piedāvā MAGNEFlex – iesūti sev interesējošu jautājumu par locītavu veselību un saņem atbildi no traumatologa ortopēda Dr. Andreja Peredistija.

Ārsta atbildes un padomi būs noderīgi gan jautātājiem, gan citiem, kas vēlas veselas un stipras locītavas.

Apkopojām atbildes uz vēl 10 iesūtītajiem jautājumiem.

Pēc ceļa locītavas protezēšanas operācijas parādījās sāpes. Ortopēdu apmeklējumi un izmeklējumi nepalīdz. Ko darīt?

Man ir divi pretjautājumi: kad tika veikta operācija un kad parādījās sāpes pēc operācijas?

Jāņem vērā, ka pirmos 12–16 mēnešus pēc operācijas var būt sāpes, pēc tam tās samazinās.

Ja sāpes kļūst arvien lielākas, tad pacientam ir jādodas pie speciālista, jāuztaisa rentgens un tikai pēc tam var izdarīt secinājumus (slēdzienu) un dot padomu.

Bērns dejo tautiskās dejas, un nu jau 3–4 gadus viņam izteikti sāp celis. Bija uz rentgenu. Traumatologs saka, ka tur viss kārtībā, ka aug bērns un nav pamata satraukumam. Dažkārt pēc dejošanas mājās ir jānes, jo nevar paiet. Cik ilgi ar to vajadzēs sadzīvot?

Ja bērns ir jaunāks par 15 gadiem, tad fiziskās aktivitātes – lēkšana, skriešana un arī dejošana – var radīt problēmas augošam ķermenim, jo augšanas procesa rezultātā tiek pārslogotas ceļa locītavas priekšpuses.

To sauc par Osguda-Šlatera slimību. Iespējams, ka tad, kad beigsies augšanas process, pazudīs arī sūdzības.

Tomēr nenāktu par sliktu jau tagad ceļa locītavai veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu.

Veikta koriģējošā operācija celim. Vai pēc kāda laika jāņem ievietotais dzelzis ārā, jo sāpes nav rimušās kopš operācijas, kas bija jau gandrīz pirms gada.

Metāla konstrukciju vai tā saucamo “dzelzi” var ņemt ārā ne ātrāk kā pēc gada. Ja sāpes ceļa locītavā saglabājas, tad iespējams, ka tās var nebūt saistītas ar pašu metāla konstrukciju, bet ar deģeneratīvo procesu ceļu locītavās, kuru dēļ tika veikta operācija. Celis ir atkārtoti jāizmeklē, jādodas pie speciālista, lai viņš, izvērtējot situāciju, saprastu, kāds ir iemesls sāpēm ceļa locītavā.

Vai ir kādi ieteikumi, kas jādara vai jālieto, ja problēmas ir pamatā ar saitēm. Ir bijuši saišu iekaisumi (ahila, tagad abu elkoņu). Ir plīsis ahils, pleca saite.

Gadās, ka pēc nelielas slodzes tiek “sastieptas” saites un ilgi sāp. Elkoņi jau 2 gadus periodiski sāp, nepāriet arī pēc plazmas injekcijām.

Mēdz notikt tā, ka saites plīst ģenētisku vai kādu citu iemeslu dēļ, kā arī bez nekāda īpaša iemesla.

Riska grupā ietilpst vīrieši virs 45 gadu vecuma un sievietes virs 50 gadu vecuma.

Ja šādas problēmas turpina pastāvēt, tad vienīgais risinājums droši vien ir regulāra vingrošana, staipīšanās, nenāktu par sliktu lietot arī uztura bagātinātājus.

Man ir 57 gadi, dzīvesveids kustīgs, darbs stāvošs uz kājām, esmu ievērojusi, ka situācijās, kad ir nepieciešams ar ceļiem atspiesties pret zemi, ir sajūta, ka starp zemi un labās kājas celi vienā vietā vienmēr ir kā mazs akmentiņš, kurš rada dziļas, asas sāpes. Kāpēc tā un kā uzlabot situāciju?

Iesaku veikt ultrasonogrāfijas izmeklējumu ceļa locītavai, jo, spriežot pēc aprakstītā, man ir jādomā, ka sāpes izraisa ceļu locītavas priekšējās gļotsomiņas iekaisums jeb prepatelārs bursīts. Ja šī diagnoze apstiprinās, tad ārstē ar blokādēm, ar kortizonu, vai citreiz veic ķirurģisku iejaukšanos un gļotsomiņas rezekciju.

Man ir 62 gadi, jau kādus 3 mēnešus sāp labā ceļa locītava, bet tikai pie kustībām, it īpaši pietupstoties. Kāju nevaru pilnībā iztaisnot. Sāpes nav neizturamas, tomēr traucē. Magnētiskās rezonanses izmeklējumā man konstatēja laterālā meniska plīsumu un Notch zonas simptomātisko cistu. Vai tiešām, lai likvidētu cistu, vienīgā alternatīva ir artroskopija celim?

Šādā gadījumā, domājams, piemērots būtu radikāls ārstēšanas veids – artroskopija ceļa locītavai, iespējams, ārējā meniska jeb laterālā meniska daļēja rezekcija vai tā daļēja izņemšana un, iespējams, arī cistas rezekcija.

Slimoju ar artrītu aptuveni 10 gadus, un nesen konstatēja, ka abos ceļgalos ir osteoartrīts. Ceļi sāp, tad viens, tad otrs un citreiz abi reizē. Sāpīgi ir kāju ikri. Grūti pārvietoties, kā arī naktīs nevar iemigt, jo kājas tiek "lauztas".

Pie kāda speciālista šādā gadījumā griezties? Un vai blokādes palīdz ilgstoši vai tikai uz vienu mēnesi. Un vai no tām nav kādas sekas?

Neredzot rentgenu, ir grūti dot reālus padomus, bet, spriežot pēc stāstītā, kā arī ņemot vērā sūdzības un konstatēto ceļu locītavu osteoartrītu, rekomendēju iestāties rindā uz ceļa locītavas endoprotezēšanas operācijām, un droši vien ārstam ir jākoriģē arī pretiekaisuma terapija.

Man ir 50+ gadu, nodarbojos ar mūža hobiju tautiskajām dejām. Izteiktu problēmu nav. Apmeklēju arī sporta klubu, tāpēc slodze dažkārt ir liela, galvenokārt ceļiem un potītēm. Kādas nodarbības un vingrojumus vēl varētu man ieteikt?

Es kā traumatologs ortopēds, nodarbības un vingrinājumus nevaru ieteikt, bet rekomendēju konsultēties ar rehabilitologu vai fizioterapeitu, kurš to noteikti varēs.

Virs ceļa locītavas izveidojies muskulim līdzīgs veidojums. Kā tas iespējams un kā ārstējams?

Visdrīzāk, ka tas ir sinovīts vai liekā šķidruma uzkrāšanās ceļa locītavā. Šādos gadījumos bieži vien ir grūtības ar ceļu locītavu saliekšanu līdz galam, problēmas pietupties. Mudinu atrādīt tādu celi speciālistam un veikt arī magnētisko rezonansi.

15 gadus vecam zēnam celis izlec un atgriežas savā vietā. Kāpēc tā notiek? Pie kāda speciālista vērsties pēc palīdzības?

Domāju, ka visdrīzāk tas ir ceļa izmežģījums. Iespējams, ir plīsis menisks, kas izlec no vietas un pēc tam atgriežas savā vietā. Sajūtas abos gadījumos ir ļoti līdzīgas. Lai noskaidrotu patieso iemeslu, iesaku doties pie traumatologa ortopēda, lai viņš apskata celi, tāpat jāuztaisa rentgens un arī magnētiskā rezonanse.

Tev ir jautājums par locītavu veselību? Uzdod to ekspertam! Iesūti savu jautājumu uz e-pasta adresi konkurss@tvnetgrupa.lv.

Interesantākā jautājuma autors, ko izvēlēsies Dr. Andrejs Peredistijs, balvā saņems 60 eiro vērtu dāvanu karti vizītei pie viņa vai cita ORTO klīnikas speciālista. Ar balvas ieguvēju TVNET redakcija sazināsies personīgi, rakstot uz e-pastu līdz 2024. gada 15. septembrim.

Uz augšu