Viedierīces – cēlonis dažādām saslimšanām un sociālām problēmām
Pētījumi liecina, ka to, cik daudz laika bērns līdz piecu gadu vecumam pavada pie ekrāniem, būtiski ietekmē vecāku ieradumi ekrānierīču lietošanā. Psiholoģe norāda, ka pētījumu secinājumi par grūtībām, kas saistītas ar ekrānierīču pārmērīgu lietošanu, ir dažādi, bet teju visos parādās nozīmīga saikne starp ekrānierīču izmantošanu un miega traucējumiem. Tāpat vērojama saistība ar dažāda veida redzes problēmām, acu asarošanu, sausās acs sindromu u.c., kā arī sāpēm un saspringumu dažādās ķermeņa daļās.
Atklāta saikne arī starp pārmērīgu ekrānierīču izmantošanu un uzvedības un emocionālām grūtībām no 6 līdz 14 gadu vecumā. Savukārt jaunākiem bērniem ir ietekmēta valodas un runas attīstība, rodas grūtības ar emociju regulēšanu, pasliktinās komunikācijas prasmes.
“Pārmērīgi spēlējot datorspēles, sekas var būt nopietnas: mācīšanās traucējumi, miega traucējumi, psihosociālas problēmas, piemēram, traucēta ikdienas funkcionēšana, pat izslēgšana no skolas. Pusaudžiem ar atkarību no datorspēlēm ir ļoti grūti atrauties no iemīļotās nodarbes, tāpēc ir vērojamas dusmu lēkmes, lamāšanas vai agresija. Ir arī izteiktas grūtības kontrolēt spēlēšanas ilgumu vai biežumu. Taču atkarību no datorspēlēm diagnosticēt var tikai speciālisti, novērtējot un analizējot lielo simptomu kopumu. Šī atkarības veida izplatība pasaulē ir no 2 līdz 3 %,” informē S. Zaslavska.
Viņa atzīst, ka īpaši pēc pandēmijas virtuālajā vidē atrodamas arī dažādas jēgpilnas aktivitātes, piemēram, dažādi kursi, programmas utt., tāpēc ir ļoti grūti noteikt līdzsvaru starp veselīgu un neveselīgu laika pavadīšanu pie ekrāniem.