Pirmdien, 16. septembrī, sākās Latvijas tirdzniecības misija uz ASV, ar kopumā ap 100 biznesa delegācijas dalībniekiem. Pirmais tirdzniecības misijas pieturas punkts ir Hjūstona, kur ekonomikas ministrs Viktors Valainis, uzņēmēji un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvji tiekas ar enerģētikas jomu pārstāvošām kompānijām un potenciālajiem investoriem. Misija turpināsies Sanfrancisko, kur tai pievienosies Valsts prezidents Edgars Rinkevičs, bet noslēgsies 24. septembrī Denverā.
Ar vizīti Hjūstonā sākas vēsturiski lielākā Latvijas tirdzniecības misija uz ASV
“ASV vizīti sākam ar Hjūstonu. Šeit bāzējas daudzi no pasaules līmeņa enerģētikas uzņēmumiem un šogad notiek arī “Gastech” – lielākā enerģētikas izstāde un konference, kuru apmeklē ap 50 tūkstošiem apmeklētāju. Gan konferences laikā, gan ārpus tās man kopā ar Latviju pārstāvošajiem uzņēmējiem ir paredzētas vairākas tikšanās, lai pārrunātu un arī vienotos par savstarpēju sadarbību ar vietējiem uzņēmumiem,” norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Viens no vizītes mērķiem ir stiprināt Latvijas enerģētisko neatkarību, attīstot jaunas sadarbības. Latvijai šajā ziņā ir ko piedāvāt, jo pieprasījums pēc zaļās enerģijas pasaulē ar katru dienu pieaug, bet “Latvenergo” jau šobrīd 78 procenti no kopējā enerģijas portfeļa ir zaļā enerģija.
“Hjūstona ir ceturtā lielākā ASV pilsēta, kurā koncentrējas daudzas enerģētikas un loģistikas kompānijas, tādēļ, tiekoties ar uzrunātajiem partneriem piedāvāsim sadarbību zaļās enerģijas projektos, kā, piemēram, aviācijas degvielas ražošanā no CO₂ emisijām. Sadarbība ar Hjūstonas uzņēmumiem varētu veidoties arī kravu pārvadājumu jomā, tostarp militāro kravu, tādēļ vizītē uz ASV devušies arī Ventspils, Rīgas un Liepājas ostu pārstāvji,” skaidro LIAA direktors Raivis Bremšmits.
Jau pirmajā vizītes dienā plānots parakstīts saprašanās memorandu starp ASV uzņēmumu “KBR”, kurš ir viens no vadošajām ASV projektēšanas inženiertehnisko risinājumu jomā un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas uzņēmumu “GI Termināls”. Saskaņā ar vienošanos “KBR” piedāvās patentētu inženiertehnisko risinājumu un aprīkojumu jaunas aviācijas degvielas (SAF) ražotnes izveidei ar paredzamo jaudu līdz 100 kilotonnām gadā. Plānots, ka aviācijas degviela tiks ražota no CO₂ izmešiem un ūdeņraža. Partnerība ietvers arī konsultācijas un cita veida atbalstu.
Latvijas līdzšinējā eksporta tirdzniecības bilance ar ASV ir nepilns miljards eiro, no kuriem ap 50 procentiem veido pakalpojumu eksports. Tas būtiski atšķiras no kopējā Latvijas eksporta portfeļa, kur ap 70 procentiem veido tieši preču eksports. Arī šajā tirdzniecības misijā uz ASV 80 procenti dalībnieku ir pakalpojumu eksportētāji. Pārstāvētas ir tādas nozares kā datu uzglabāšana, IT pakalpojumi, finanšu tehnoloģijas, loģistika, mākslīgā intelekta risinājumi un citas nozares.
Kā otrs tirdzniecības misijas pieturas punkts pēc Hjūstonas būs ASV tehnoloģiju centrs Sanfrancisko, kur plānotas tikšanās ar tādiem uzņēmumiem kā “Meta”, “Google”, “Microsoft”, “Open AI” un citiem. Virkne Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu izmantos šo vizīti, lai tiktos ar potenciālajiem partneriem un meklētu investīciju piesaistes iespējas. Plānots vienoties par sadarbību ar ASV korporācijām par mākslīgā intelekta ekselences centra izveidi Latvijā. Tāpat Sanfrancisko tiks organizēta jaunuzņēmumu tikšanās ar potenciālajiem investoriem. Viens no vizītes dalībniekiem uzņēmuma “Asya” dibinātājs Ēvalds Urtāns uzsver, ka ASV tehnoloģiju uzņēmumi un investīciju fondi varētu sniegt būtisku ieguldījumu Latvijas mākslīgā intelekta nozares attīstībā. “Mums jābūt elastīgiem attiecībā uz šīs nozares regulējumu, tā var būt būtiska konkurētspējas priekšrocība sadarbībā ar ASV,” tā Ē.Urtāns.
Savukārt Denverā uzņēmumiem plānotas individuālās tikšanās. Būs iespēja iepazīties ar uzņēmuma “SAF tehnika” pieredzi ASV tirgū, tikties ar vietējām uzņēmēju organizācijām un latviešu kopienas pārstāvjiem Denverā. Vairākiem uzņēmumiem potenciāli Denvērā varētu tikt noslēgti arī sadarbības līgumi, pie kuriem darbs uzsākts jau pirms plānotās tirdzniecības misijas uz ASV.
Tirdzniecības misijā piedalās tādi uzņēmumi un organizācijas kā “Latvenergo”, “LMT”, “TET”, “TestDevLab”, “Asya”, “JEFF”, “RixTechnologies”, “SWH Sets”, “Rīgas brīvostas pārvalde”, “Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde”, “Ventspils brīvostas pārvalde”, “Fokker Next Gen”, “Codnity Dev”, “Delta Green Line EU”, “PrintyMed”, “Salaspils Siltums”, “AJ Power Holding”, “Liepājas enerģija”, “Siltumelektroprojekts”, “Rīgas Siltums”, “GRINDEKS”, “Olpha”, “Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera”, “Kurzemes Zvejniecības Ražotāju Organizācija”, “Latgales plānošanas reģions”, “RTU”, “SAF TEHNIKA”, “Handwave”, “Delta Green Line EU”, “BATWATEX”, “Moon Inc”, “Orbit8”, “Goldingen G.B.”, “Hyper”, “Abillio”, “Sehaci”, “Risk Focus LV”, “UPCODE”, “Datorzinību centrs”, “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, “APPLY”, “Pelegrin”, “Helve”, “Ax Group”, “AD VERBUM”, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA “GI Termināls”, “Rīgas Krēslu fabrika”, “AmberBirch”.