Šovasar vairākās Rīgas pilsētas pļavās uzziedējušas orhidejas

Foto: Latvijas Dabas fonds

Šovasar vairākās Rīgas pilsētas pļavās uzziedējušas orhidejas, informē Latvijas Dabas fonda (LDF) komunikācijas eksperte Dita Šķēle.

LDF sadarbībā ar Rīgas domi un apkaimju biedrībām ceturto gadu veido pilsētas pļavas. Šogad pilsētas pļavās pirmo reizi uzziedēja lielziedu vīgriezes, kalnu norgalvītes, vārpu veronikas un citi dabisko pļavu augi. Vasaras vidū izveidotas pilsētas pļavu teritorijas Purvciemā un Juglā, pielietojot sugām bagātas zāles pārneses metodi. Savukārt oktobrī plānotas piecu jaunu pilsētas pļavu teritoriju ierīkošanas talkas.

Patlaban pilsētas pļavu tīklu veido 42 teritorijas ar kopējo platību 12,7 hektrāri. Kā klāsta LDF, pilsētas pļavas attīstās lēni, tāpēc manāmas pārmaiņas augu valstī jāgaida vairākas sezonas.

Pilsētas pļavu izveidotāja, LDF botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova stāsta, ka šo sezonu raksturo mērens nokrišņu un temperatūras sadalījums, tāpēc veģetācija attīstījās labi. Pavasarī vairākās pilsētas pļavās labi attīstījās un ziedēja gaiļbiksītes, kas ir viena no dabisko zālāju indikatorsugām.

Arvien vairāk pilsētas pļavās novērojami tipiskie pļavu augi - lielās un pļavas dzelzenes, parastās pīpenes, tīruma pēterenes, tīruma blaktenes, pērkonamoliņi, savvaļas burkāni, asinszāles un smaržzālītes. Pirmo reizi pilsētas pļavās uzziedēja sausiem zālājiem raksturīgās sugas, piemēram, kalnu norgalvītes, lielziedu vīgriezes, parastie vizuļi un vārpu veronikas. Mitrākās pilsētas pļavās labi attīstījās ārstniecības pātaines, ārstniecības baldriāns, pļavas vilkmēles un vītolu vējmietiņi. Tāpat pilsētas pļavās uzziedējuši vairāki reti augi, piemēram, zemeņu āboliņš un skarainā un Frīģijas dzelzene. Pirmo reizi pilsētas pļavās konstatējām orhideju dzimtas augus - platlapu dzeguzenes. Tās, visticamāk, pilsētas zālājā bija attīstījušās jau pirms pilsētas pļavu izveidošanas, taču jaunais apsaimniekošanas veids ļāva tām beidzot uzplaukt.

Foto: Shutterstock

Patlaban 15 pilsētas pļavu teritorijās, piemēram, Juglas promenādē, Šarlotes ielas skvērā un Dzirciema ielā pieejami informācijas stendi par pilsētas pļavās sastopamajiem augiem. LDF turpina uzstādīt stendus arī citās pilsētas pļavu teritorijās, lai iedzīvotāji pilsētas pļavas var izmantot arī izziņai un apgūt jaunus augus.

Vasaras vidū tika izveidotas divas pilsētas pļavu teritorijas Purvciemā un Juglā, izmantojot zāli, kas iegūta dabas liegumā "Vecdaugava". Sugām bagātas zāles pārneses metode Latvijā uzskatāma par efektīvāko, lai bagātinātu augu sugu sastāvu zālājā, jo imitē tradicionālo siena ieguvi, kas palīdzējusi veidoties dabiskajām pļavām. Ar šo metodi atjaunota arī Rusova ielas pilsētas pļavas daļa, kurā pārpratuma dēļ pilsētas pļavas augājs pagājušajā vasarā tika iznīcināts.

Oktobrī notiks piecu jauno pilsētas pļavu sēšanas talkas. Jaunās pilsētas pļavu teritorijas tiks veidotas Dzegužkalnā, zālājā pie Rumbulas peldvietas, Lucavsalā pie piknika zonas, Mežaparkā pie Mirdzas Ķempes ielas, kā arī Juglā pie Velnezera. Šo pilsētas pļavu izveidei tiks izmantotas sēklas, kuras LDF eksperti un akcijas "Darām pļavu kopā!" dalībnieki ar rokām ievākuši Latvijā.

Pilsētas pļavas tiek veidotas LDF projektā "urbanLIFEcircles" ar mērķi saglabāt, pilnveidot un ilgtspējīgi apsaimniekot zaļo infrastruktūru pilsētās, palielināt bioloģisko daudzveidību, atjaunot un uzlabot ekosistēmu savienojamību un veselību, kā arī sniegt iedzīvotājiem jaunas atpūtas zonas. Projektu "urbanLIFEcircles" īsteno LDF sadarbībā ar Rīgas, Tartu un Orhūsas pilsētas pašvaldību, kā arī vairākiem partneriem no Igaunijas. Projektu "urbanLIFEcircles" finansē ES LIFE programma un Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Projekts norisināsies līdz 2027.gadam.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu