Tiesas Argentīnā un Venecuēlā pirmdien izdeva orderus otras valsts prezidenta arestam, pastiprinoties konfliktam starp Argentīnas "anarhokapitālistisko" prezidentu Havjeru Mileju un Venecuēlas autoriitāro sociālistisko prezidentu Nikolasu Maduro.
Argentīna un Venecuēla izdod orderus viena otras prezidenta arestam
Venecuēla kā pirmā izdeva orderi Mileja arestam, apsūdzot viņu Venecuēlas lidmašīnas "zādzībā". Šī lidmašīna tika konfiscēta Buenosairesā par Venecuēlai noteikto sankciju pārkāpumiem.
Tiesa Karakasā arī izdeva orderus Argentīnas drošības ministres Patrisijas Buļričas un prezidenta māsas un padomnieces Karinas Milejas arestiem.
Dažas stundas pēc tam tiesa Argentīnā izdeva orderus Maduro un vairāku desmitu viņa palīgu arestiem par noziegumiem pret cilvēci. Tiesa arī aicināja Interpolu izdot sarkano paziņojumu šo cilvēku aizturēšanai, ziņoja Argentīnas mediji.
Federālā tiesa Buenosairesā apsūdzēja Venecuēlas līderus Venecuēlas pilsoņu nolaupīšanas un spīdzināšanas organizēšanā.
Tiesa piesauca universālās jurisdikcijas principu, kas ļauj valstīm ierosināt lietas par zināmiem nopietniem noziegumiem neatkarīgi no tā, kur tie izdarīti.
Starp Venecuēlas politiķiem, kuru arestam tika izdoti orderi, ir tieslietu ministrs Djosdado Kabeljo.
Venecuēlas izdotais orderis Mileja arestam saistīts ar kravas lidmašīnu, kura piederēja Venecuēlas kompānijai "Emtrasur". Šī lidmašīna tika konfiscēta pēc nolaišanās Argentīnā 2022.gada jūlijā, kad Milejs vēl nebija prezidenta amatā.
Tiesnesis Argentīnā izpildīja ASV pieprasījumu konfiscēt šo lidmašīnu, jo Irāna to bija pārdevusi Venecuēlai, pārkāpjot šīm valstīm noteiktās ASV sankcijas.
Venecuēlas Augstākā tiesa pirmdien apsūdzēja Mileju par laupīšanu vainu pastiprinošos apstākļos, nelikumīgu aizturēšanu un "nelikumīgu iejaukšanos civilās aviācijas operacionālajā drošībā".
Mileja aresta orderis ir lielā mērā simbolisks, jo nav gaidāms, ka Milejs ierastos Venecuēlā - vienīgajā valstī, kur šis orderis ir spēkā.