Tomēr pēdējos gados Nepālas valdība un vietējās kopienas ir sākušas izskaust šo praksi, jo tā ir bīstama sieviešu veselībai un dzīvībai – tūkstošiem sieviešu ik gadu cieš no šīs tradīcijas, kas ir izraisījusi pat vairākus nāves gadījumus. Neskatoties uz progresu, attālākos Nepālas reģionos joprojām tiek praktizēts nežēlīgais "chhaupadi" rituāls.
Rietumu pasaules pieeja un pozitīvas pārmaiņas
Rietumu sabiedrībā, tostarp Latvijā, īpaši pēdējos gados, ir vērojamas pozitīvas izmaiņas attieksmē pret mēnešreižu stigmas mazināšanu. Lai gan šī joprojām ir delikāta tēma un bieži saistīta ar kauna sajūtu un nedrošību, arvien vairāk valstu un organizāciju sāk runāt par to atklāti, izglītojot sabiedrību un cenšoties nojaukt tabu.
Viena no izteiktām pārmaiņām ir "menstruāciju nabadzības" problēmas aktualizēšana. Šī problēma skar miljoniem sieviešu, kurām mēnešreižu laikā nav pieejami higiēnas līdzekļi vai piemērota vieta to nomaiņai.
Skotija 2020. gadā kļuva par pirmo valsti pasaulē, kas pieņēma likumu, kas paredz, ka visiem iedzīvotājiem jānodrošina bezmaksas menstruālās higiēnas līdzekļi.
Ko varam mācīties no dažādām kultūrām?
Kaut arī menstruācijas ir īpaša pieredze, kas apvieno sievietes visā pasaulē, attieksme pret šo dabisko procesu ir ļoti atšķirīga. Kā redzams, ir kultūras, kas menstruācijas uzskata par nozīmīgu ciklu, ko vajag cienīt, savukārt citas gadu simtiem turpina kultivēt mītus un aizspriedumus.
No citu kultūru piemēriem varam mācīties vairākas vērtīgas lietas:
Cieņu un normalizāciju – daudzās kultūrās menstruācijas tiek uztvertas kā dabisks dzīves process, un mums vajadzētu tiekties, lai mūsdienu sabiedrībā tas tiek pieņemts ar cieņu, bez kauna sajūtas vai aizspriedumiem.
Izglītības nozīmi – plašāka sabiedrības izglītošana ir būtiska, lai attieksme pret mēnešreizēm kļūtu cilvēcīgāka un pieņemošāka.
Atbalstu – vērtīgs ir Rietumu sabiedrības piemērs ar centieniem izskaust "menstruālo nabadzību", parādot, ka sabiedrībai ir atbildība nodrošināt visām sievietēm pieeju higiēnas līdzekļiem.
Raksts tapis sadarbībā ar Libresse.